Вільне життя

Актор, режисер і… стрілець УГА

Євген Теодорович Кохан (сценічне прізвище – Коханенко) — визначний український актор і режисер, заслужений артист України. Народився 10 лютого 1886 року в селі Винятинці Заліщицького району у селянській родині. Закінчивши Заліщицьку семінарію, Коханенко в 1905–1908 рр. був актором Львівського театру «Українська бесіда». Тут відбулися два його дебюти: акторський та режисерський.


У нього рано з’явився акторський хист, рано ступив на професійну сцену. Коханенко зіграв десятки ролей, здобув визнання як талановитий майстер перевтілення. Сценічна творчість його не вкладалася в звичайне акторське амплуа. У кожній ролі він був зовсім іншим — обличчям, ходою, голосом. Це було зумовлено вмінням актора передавати найтонші рухи певного образу.

У 1917–1918 рр. український січовий стрілець Є. Коханенко працював в українському театрі, організованому січовими стрільцями. Був організатором трупи драматичного театру імені Лесі Українки в Києві. В 1924–1925 рр. організовує театр в Одесі, а в 1930–1931 рр. український театр «Жовтень» в Ленінграді (нині Санкт-Петербург).

Творча доля Є. Кохана була пов’язана з провідним Київським драматичним театром імені І. Франка. Він здобув визнання як талановитий майстер перевтілення. Особливо вдавалися йому ролі Курца у п’єсі «Хазяїн» І. Карпенка–Карого, Лундишева з «Майстрів часу» І. Кочерги; Антоніо з «Багато галасу даремно» В. Шекспіра. Театральні успіхи, а також бажання поділитися з глядачами думками, власним бажанням привели Є. Кохана до режисури. Наш земляк поставив такі вистави як: «Лісова пісня» Лесі Українки, «Дядя Ваня» Антона Чехова, «Тартюф» Мольєра, «Мірандоліна» Гольдоні.

Євген Кохан проявив себе як кіноактор. Першою екранною роботою стала роль рахівника у кінофільмі «Чистка», де виявився його комедійний хист. А в картині «Разом з батьками» Коханенко виконував одразу дві ролі — Стаха Павлюка та листоноші. Це було так майстерно, що навіть критики захоплювались різноплановістю характерів відтворених однією людиною.

У фільмі 1. Франнеля «Дивний сад» Євген Коханенко зіграв головну роль — скрипкового магістра Приходька. Високо оцінили критики і його роботи у стрічках: «Троє з однієї вулиці», «Кришталевий палац», «Мак цвіте», «На великій річці».

Помер актор і режисер 16 жовтня 1955 року в Полтаві. Усім своїм життям заслужений артист України Євген Коханенко вписав вагомі сторінки в історії українського театру а також кінематографу.

У районному краєзнавчому музеї діє виставка, що розповідає про театральний хист нашого земляка. Тут зібрані цікаві світлини з вистав, де грав Євген Теодорович. Кожен відвідувач зможе ознайомитися з життям та творчістю нашого краянина, оглянувши виставку, присвячену 130–річчю з часу народження митця.

Ігор КУЛАЧКОВСЬКИЙ,
науковий працівник Заліщицького районного краєзнавчого музею.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини