Вільне життя

Болить, бо правда

«Подивіться на рай тихий,
На свою країну,
Полюбіте щирим серцем
Велику руїну,
Розкуйтеся, братайтеся!
У чужому краю
Не шукайте, не питайте
Того, що немає
І на небі, а не тілько
На чужому полі.
В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля»
(Тарас Шевченко).


Саме цими словами починається фільм Immigraniada, який зняла студія Boroda Cinema на території України, Польщі, Чехії, Німеччини, Італії та Франції. Це документальна стрічка, у якій зібрані свідчення українців, що живуть за межами батьківщини, а також думки людей, котрі вирішили залишитися на рідній землі.

Герої — молоді люди, які нині залишаються основним капіталом нашої держави. Вони є свідомими особистостями, що вирішили вийти зі своєї зони комфорту і розвиватися.

Проте шляхи їхнього розвитку були різними. Хтось вирушив за кордон, шукаючи європейськості, а хтось залишився довбати гранітну стіну корупції, що стоїть перешкодою на шляху до процвітання України.

Автори демонструють дві сторони однієї медалі, різні погляди на проблему. З одного боку, ми не можемо засуджувати емігрантів, що в пошуках кращого життя вирушають за кордон. Найчастіше їхня еміграція — це відповідь на обставини. Бо й для цього потрібні рішучість і відвага, сили, щоб пристосуватися до нового життя, устрою і ментальності чужої країни. Потрібна мужність, щоб відірватися від рідної землі і виїхати туди, де нас ніхто не чекає.

З другого боку, не можна звинувачувати у слабкодухості тих, хто, відмовившись від еміграції, залишився, хоч і не в найкращих умовах, проживати в Україні.

Фільм допомагає кожному глядачеві зрозуміти щось для себе. Думки, висловлені героями, почасти різняться. Моментами відчуваєш глибокий біль, ба навіть відразу. Хочеться заперечити деякі вислови, які насправді відображають болючу і знайому дійсність. Молоді люди розповідають про корупцію, безперспективність, що огортають Україну. В ці моменти згадуєш слова Шевченка: «Полюбіте щирим серцем велику руїну!» Хочеться звинуватити у зраді, але в глибині душі усвідомлюєш: болить не тому, що вони так говорять, а тому, що це правда. Гірка й різка.

Фільм укотре демонструє, що еміграція — це велика проблема нашої країни. Ми «інвестуємо неоціненний живий капітал в економіки інших країн». При цьому ми самі обираємо: розуміти чи засуджувати емігрантів, виїжджати чи залишатися. Варто лише пам’ятати, що для всіх нас тотальна еміграція завжди залишатиметься програшною інвестицією. І лише від молодого покоління залежить, як довго це триватиме.

Ірина БІЛАНИК,
студентка факультету філології та журналістики ТНПУ
ім. В. Гнатюка.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини