Вільне життя

В єдності сила народу

У державному архіві області представили тематичну виставку до Дня проголошення Акта Злуки українських земель. Експозицію «В єдності сила народу» відкрив директор установи, кандидат історичних наук Федір Полянський. Він зауважив: інформацію збирали по дещиці, щоби розповісти про цю історичну подію. Науковець підкреслив, що день Злуки є днем відновлення історичної справедливості — соборності українських земель.


Декан історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, доктор історичних наук, професор Микола Бармак наголосив, що для молодого покоління заходи на зразок виставки в архіві — це можливість переосмислити минуле.

Нація сильна своєю історичною пам’яттю, а вшанування і вивчення таких подій, як проголошення Акта Злуки, сприяє тому, щоби українці усвідомили себе єдиною нацією, наголосив кандидат історичних наук, доцент ТНПУ Петро Гуцал. Він також розповів про роль Тернополя і тернополян у відновленні соборності. Адже нині достеменно відомо: переговори щодо умов акту Злуки велися в Тернополі, а міська газета опублікувала офіційне повідомлення про них і те, що уряд ЗУНР направив делегацію у Київ.

Документи, що свідчать про це, представлені й на виставці, яку підготувала головний спеціаліст відділу інформації та використання документів архіву Оксана Сулима.

Зокрема, вона розповіла про Тимотея Старуха — одного із представників Західно-Української Народної Республіки, який перебував у складі делегації на святі Злуки. В обласному архіві зберігається дослідження про нього, написане Євгеном Дорошем.

Цікавими для відвідувачів буде й лист міністра віросповідань уряду УНР професора Огієнка до філії товариства «Просвіти» у Кременці з його особистим підписом. З інших документів дізнаємося, як відбувалися урочисті події Злуки українських земель, а також про святкування Дня Соборності в минулому і сьогоденні. Прикметними є й оголошення про помилування дезертирів із нагоди Злуки українських земель, оголошення про набір в українське військо, листівки ОУН, вісті музею Визвольної боротьби України в Празі, публікації в періодичній пресі з нагоди Дня Злуки, віршовані присвяти з українських журналів 30-х років та інші матеріали. Представлені й світлини ланцюга єднання українських земель 21 січня 1990-го та 22 січня 1991 років.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини