Вільне життя

Зима затягнеться на чотири місяці

Наука не визнає розрахунків народних синоптиків, котрі на основі спостережень передбачають погоду не тільки на рік, а й, як уже покійний Валерій Некрасов — на основі математичних розрахунків, на десятиліття. Але людське прагнення знати, чого чекати від матінки природи, непереборне. Навіть у наш інтернетизований час, коли практично кожен може постійно стежити за прогнозами професійних метеорологів — усіляких погодних сайтів не злічити.


Волинський журналіст Володимир Лис, завдяки якому ми й звикли до річних прогнозів погоди, кілька років тому від них відмовився. Він обгрунтовано вважає, що навіть найретельніше складений прогноз може справдитися тільки на території в радіусі до 50 кілометрів від місця спостережень за природою. Та й загалом охочих поділитися інформацією про ймовірні сюрпризи погоди щороку меншає.

Леонід Горбань з Луганська, який нині живе під Києвом, тепер єдина в Україні людина, здатна спрогнозувати погоду на рік наперед (другий відомий народний синоптик Валерій Некрасов помер у серпні 2015 року). До того ж прогнози Леоніда Івановича майже завжди справджуються. За освітою не метеоролог, а професійний пожежник, підполковник, який має 34 роки військової вислуги.

Уміння передбачати погоду Горбань отримав у спадок від прапрадіда по материній лінії, англійського барона Барлета, який приїхав у полтавське село вивчати історію Запорозької Січі, та так і осів в Україні, одружившись на місцевій красуні. Предок Горбаня використовував для довгострокових розрахунків погоди так званий календар Брюса, який враховує вплив Сонця, Місяця і планет на погоду Землі. Брюс, російський воєначальник і вчений, першим застосував числові ряди планет, відомі ще древнім грекам та китайцям, для успішного прогнозування погоди. Після смерті сера Барлета ці знання залишилися в книгах, що зберігалися в місцевій церкві, і священики передали їх Леоніду.

Власну книжку «Народний календар погоди» Леонід писав 30 років і видав уже в 1990-х після розвалу СРСР. Раніше було неможливо: вихід не схвалив відділ цензури при райкомі компартії. За словами Горбаня, цензори називали його знання попівщиною, погрожували «зірвати погони». Однак ніхто не міг заборонити Горбаню застосовувати знання на практиці.

Одного разу він пішов проти самого ЦК партії. Прийшла телеграма з Москви: «10—11 вересня очікується мороз до -9 градусів, усім підприємствам виділити працівників на збирання помідорів, щоб не пропали». У народного синоптика розрахунок був іншим: морозів він чекав не раніше жовтня. Леонідові Івановичу вдалося пробитися на обласне ТБ Луганщини, де він служив, і з екрана переконати керівників господарств не гарячкувати. І правильно зробив — мороз вдарив на місяць пізніше від очікуваного.

«Не зможу заспокоїтися, якщо не попереджу: 2016-й і 2017-й будуть неврожайними, — каже Леонід Горбань. — Не хочу сіяти паніку, але ж про посуху 2010 року я попереджав — до такого треба готуватися».

За словами Горбаня, для прогнозів погоди є 7-річний цикл повторюваності, пов’язаний із впливом п’яти планет — Меркурія, Венери, Марса, Юпітера і Сатурна, а також Сонця і Місяця. Дальші планети — Уран, Нептун і Плутон — на погоду Землі помітно впливають раз на 250 років, і останній раз це було в 2005 році.

За словами народного синоптика, 2016 рік перебуває під впливом Марса. До цього «під Марсом» був 2009 рік, а наступний буде 2023-й.

Професійні метеорологи кажуть: у році, що настав, температурні рекорди якщо й будуть, то зі знаком мінус. Загалом 2016-го очікується більше морозів, ніж торік.

«Рік також буде вологішим. Але великих природних катаклізмів, які були в Європі (торік у грудні на цю частину континенту обрушилися повені й сильні снігопади), не очікуємо. Розрахувати, в який день буде дощ, а в який — сніг, сучасна метеорологія наразі не в змозі», — зазначає заступник начальника Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко.

Нинішня зима затягнеться на чотири місяці: впродовж усього березня часом дощі з мокрим снігом і заморозки. (До речі, за прогнозом Івана Луцика з Мильного Зборівського району, надрукованим у «ВЖ плюс» торік у листопаді, зима на наших теренах триватиме до середини березня. — В. К.) Перша декада квітня холодніша від звичайної. Літня погода з торішніх майже п’яти місяців встановиться протягом трьох з половиною: від середини травня до перших днів вересня. Засушливими будуть травень і червень, а липень та серпень — з рясними зливами, перемежованими сильними засухами.

Вересень-листопад виявляться традиційно осінніми, а тривалого тепла в жовтні, яке в народі називають бабиним літом, може не бути зовсім. Зима 2016—2017 рр. також настане раніше: морози і сніг можуть бути вже в листопаді.

За матеріалами газети «Сегодня» підготувала Віра КАСІЯН

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини