Вільне життя

Мати Милосердя

При храмі Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці, що в Хоросткові на Гусятинщині, перебувала ікона Вишгородської Богородиці. Саме ця ікона у 2000 році була благословенна Святійшим отцем Іваном Павлом ІІ у місті Кастель-Гондольфо поблизу Риму в часі Світових днів молоді для молоді України.


Разом із цією реліквією до храму прибули і мощі Святійшого Папи Івана Павла ІІ. Миряни міста і гості, які приїхали до ікони, побували на молебні до Богородиці, після чого мали змогу заглибитися в історію ікони завдяки розповіді отця Петра Панасюка. Він розповів, що ікону Вишгородської Богородиці, або як її ще називають, Володимирської, привезли в Україну, а саме до Вишгорода, з Візантії в часи хрещення Київської Русі. За переказами, це творіння належить руці самого євангеліста Луки. Потім, за іронією історичних обставин, ікона опинилася в Росії.

Доля ікони оповита легендами й чудами, серед яких і відступ монголо-татарської навали нібито з нез’ясованих причин. Як оповідає легенда, коли хан Тамерлан з усім військовим розмахом наступав на наші землі, йому наснився сон. Він побачив у сні велику гору, з вершини якої до нього йшли святителі із золотими жезлами, а над ними в променистому сяйві з’явилася Велична Жінка. Вона веліла йому полишити Русь. Прокинувшись у трепеті, Тамерлан запитав про значення видіння. Знавці відповіли, що сяюча Жінка — це Матір Божа, велика Захисниця християн. Тоді Тамерлан дав наказ полкам іти назад. А в цей час миряни молилися біля ікони і просили: «Мати Божа, врятуй нашу землю!»

На жаль, мало хто з мирян розуміє всю глибину богослів’я цієї ікони. Як виявляється, неабияке значення мають кольори полотна, композиційне розташування зображень Богородиці та Ісуса й багато інших деталей, на які ми часто не звертаємо уваги або не розуміємо їх значення. Якщо уважно розглядати ікону, то стає помітно, що погляд Матері Божої жалісливий і милосердний. Саме тому Вишгородську Богородицю називають «Мамою Милосердя». Малий Ісус однією рукою ніжно обіймає свою Матір за шию, а іншою ніби вказує кудись. Його стопи теж неспроста зображено так, ніби Він іде. Це символізує те, що Ісус завжди іде нам назустріч.

Після цікавої науки весь храм єдиною злагодженою молитвою на вервиці та «Ісусовою молитвою» прославляв Богородицю і напевно глибоко в душі, як і колись наші предки, просив: «Мати Божа, врятуй нашу землю!» Тільки тепер уже від іншого загарбника.

Наталія ОЛЬХОВЕЦЬКА

м. Хоростків Гусятинського району

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини