Вільне життя

Молодим — про Івана Пулюя

Ще живе в пам’яті той широкий позитивний резонанс, який викликав у середовищі науковців і краєзнавців том «Іван Пулюй. Листи» (Тернопіль, 2007. — 544 с.) Його підготувала й за власні кошти і за допомогою меценатів видала кандидат фізико-математичних наук, член НТШ Ольга Збожна.


Згодом невтомна і наполеглива тернополянка перевидала (2013 р.) свою монографію «Учнівські та студентські «Громади» — школа виховання української національної еліти» (вперше вона побачила світ у 2003 р.) Значною мірою завдяки зусиллям О. Збожної на будинку, що в Тернополі на вулиці Листопадовій, 2, відкрили четвертого листопада 2014 року Таблицю пам’яті (скульптор Дмитро Пилип’як) до 150-річчя від часу організації таємного товариства української учнівської молоді «Громада», засновником якого був Іван Пулюй, тоді учень 6-го класу Тернопільської гімназії.

Ще одним зримим підтвердженням цілеспрямованої праці О. Збожної (а в цьому ряду — і присвоєння Тернопільському національному технічному університетові імені І. Пулюя) став випуск книжки «Іван Пулюй: «Лампаду одні другим передадуть» (Тернопіль: ТзОВ «Терно-граф», 2015. — 140 с.; іл.) Її пані Ольга написала у співавторстві з Романом Пляцком (у 1993 р. він видав у Львові разом із Романом Гайдою життєписно-бібліографічний нарис «Іван Пулюй» (серія «Визначні діячі ГТШ»).

Нова книжка адресована передусім старшокласникам і студентам вищих навчальних закладів, хоча, звичайно, буде корисною всім, хто цікавиться біографіями видатних українців як наголосила у передмові О. Збожна, читачі довідаються про походження одного зі славетних синів українського народу Івана Пулюя — фізика, електротехніка, винахідника, радника Цісарського двору, будівничого електростанцій, перекладача «Молитвослова», «Молитовника», «Псалмів», співперекладача (з Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуєм-Левицьким) «Святого Письма старого Завіту», редактора всіх згаданих вище книг і повного видання Святого Письма»…

Ось такий перелік заслуг нашого земляка (народився в містечку Гримайлові 2 лютого 1845 р.), котрого більшість знає хіба що як першовідкривача Х-променів, що згодом отримали назву рентгенівських. А ще Іван Пулюй був доктором філософії, професором електротехніки та ректором Вищої техічної школи у Празі, доцентом експериментальної фізики Цісарсько-королівського університету у Відні, членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові та кількох закордонних об’єнань науковців. Важко переоцінити його внесок й у виховання національної еліти. Крім організації тернопільської «Громади», він заснував подібну «Громаду» в духовній семінарії у Відні, коли навчався там, а потім став співзасновником «Академічного товариства «Січ» і був одним з його кошових…

Про все це в доступній формі, з наділом викладеного матеріалу на розділи, що значно полегшує сприйняття, йдеться у книжці О. Збожної та Р. Пляцка. Краще зрозуміти й емоційніше засвоїти інформацію допомагають і вміщені наприкінці видання невеличка п’єса О. Збожної та письменника Б. Мельничука «Навіть птахи співають своїми голосами, або «Лампаду одні другим передадуть» і пристрасний виступ О. Збожної під час відкриття Таблиці пам’яті тернопільській «Громаді». Серед її вихованців — Олександр і Володимир Барвінські, Михайло Борисикевич, Іван й Антон Горбачевські, Микола Михалевич, Євген Олесницький, Володислав Федорович та інші знані особистості.

Добре, що передмову до видання подано й англійською мовою — переклад майстерно здійснила в минулому тернополянка, а нині мешканка США Марта Петраш, до речі, її батько, відомий науковець Осип Петраш був одним із рецензентів книжки (разом із докторами фізико-математичних наук, професорами Богданом Лукіянцем і Ярославом Довгим). Така солідна підтримка з боку вчених, зрозуміло, додає ваги виданню, що побачило світ до 170-річчя І. Пулюя. А його слова «Нема більшого гонору для інтелігентного чоловіка, як берегти свою національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому кращу долю», взяті епіграфом до згаданої книжки, не втратили актуальності й нині. І не втратять ніколи.

Богдан МЕЛЬНИЧУК

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини