Вільне життя

Один із перших у Галичині

Серед видатних постатей правничої і громадсько-політичної діяльності Галичини достойне місце займає Антін Якович Горбачевський — відомий адвокат, редактор, дипломат, один із перших у Галичині правників українського походження.


З нагоди його 160-літнього ювілею громадськість м. Чорткова, зокрема учні гімназії ім. Маркіяна Шашкевича, готує встановлення і освячення меморіальної дошки Антонові Горбачевському на будинку родини Горбачевських, що на вулиці Степана Бандери, 25 у райцентрі.

Працівники районного краєзнавчого музею м. Чорткова та рада гімназійного літературно-краєзнавчого музею звернулися до керівництва меморіального музею-садиби Івана Горбачевського, брата Антона Горбачевського, в селі Зарубинцях Збаразького району за матеріалами для вшанування ювілейної дати.

Просвітяни Чорткова подали звернення до ректора Тернопільського державного медичного університету про заміну назви музею в с. Зарубинцях на назву «Музей-садиба родини Горбачевських». Учні гімназії ім. Маркіяна Шашкевича працюють над дослідженням життєпису видатного краянина Антона Горбачевського. Матеріали про його життя і діяльність у м. Чорткові планують репрезентувати для молоді та всієї громадськості рідного міста.

Святкування 160-літнього ювілею від дня народження Антона Горбачевського готується. З цією метою колишня гімназистка Соломія Шарун, яка проживає в Канаді, записує спогади про життя родини ювіляра в м. Чорткові з уст його внучки, відомої художниці Ірени-Романи Носик, мешканки міста Торонто. Зокрема, передбачається зібраний матеріал подати в документальному аматорському фільмі.

Ще в гімназійні роки Антін Горбачевський прилучився до громадської діяльності: входив до учнівської організації «Громада», що мала на меті заохочувати молодь до вивчення української історії та культури. В 1874 році він закінчив гімназію, а в 1879-му — курс правничого факультету Львівського університету. 1884 року отримує звання доктора права. За участі Горбачевського 1909 р. у Львові було створено «Товариство українських правників». Він був одним із лідерів громадсько-політичного життя Галичини, в числі яких Володимир Барвінський, Олександр Огоновський, Анатоль Вахнянин та інші.

1893 року доктор права Горбачевський відкриває адвокатську канцелярію в Чорткові, і відтоді його професійні та громадські справи значною мірою були пов’язані з цим містом. Був організатором і головою надзірної ради кредитної спілки «Надія», головою товариства «Руська Бесіда» й повітового комітету Націонал-демократичної партії, засновником української приватної гімназії Українського педагогічного товариства у Чорткові.

У 1913 році А. Горбачевський — єдиний українець серед членів Найвищого державного трибуналу у Відні (Австрія). Впродовж 1918—1919 рр. брав активну участь у розробці законодавства Західно-Української Народної Республіки, був членом Української Народної Ради. З 1921 року знову проживав у Чорткові. Очолював філію Товариства допомоги українським інвалідам, був членом надзірних рад «Повітового союзу кооператорів», кооперативу «Українська книгарня» та інших.

Протягом цих років як заслужений громадський діяч увійшов до сенату Польщі. На посаді сенатора перебував три каденції, головував в Українському парламентському клубі. У 1940-х роках повернувся до Чорткова, але потім виїхав до Кракова. Наприкінці квітня 1944 року Антона Горбачевського не стало. Похований у м. Сянок у Польщі.

Наталія ГОРЯЧА,
заступник директора Чортківської гімназії ім. Маркіяна Шашкевича.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини