Вільне життя

Податок на прибуток: нюанси обліку

«Гаряча» лінія на тему «Податок на прибуток: нюанси обліку» відбулася нещодавно в головному управлінні ДФС в області. На запитання відповідала заступник начальника управління — начальник відділу податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб Ольга Ярославівна Кондратюк.

— Який термін подання декларації з податку на прибуток за 2015 рік?

— За результатами діяльності за 2015 рік податкова декларація повинна бути подана в такі терміни: за четвертий квартал 2015-го — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного податкового кварталу, якщо базовим звітним (податковим) періодом для платника податку є календарний квартал (дев’яте лютого 2016 року), тобто на сьогодні вже відзвітовано; за 2015 рік — протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, якщо базовим звітним (податковим) періодом є календарний рік (29 лютого 2016 року).

— З якого періоду буде використовуватись для складання звітності нова форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств?

— Враховуючи те, що з першого січня 2015 року кардинально змінилися підходи до визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток і старі форми декларацій з податку на прибуток не дають можливості визначити такий об’єкт, перше подання звітності за новою формою декларації, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», здійснюється за результатами діяльності за 2015 рік.

— Чи повинні платники податку на прибуток сплачувати з першого січня цього року авансові внески з податку на прибуток підприємств?

— Починаючи з першого січня 2016 року, щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств не сплачуються. Проте платники, які за новими правилами в 2016 році подають податкові декларації за податкові (звітні) періоди — квартал, півріччя, три квартали, рік, у податковій декларації за три квартали 2016 року визначають авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі 2/9 податку на прибуток, який підлягає сплаті до 31 грудня 2016 року. Розрахунок такого авансового внеску подається платником податку у податковій декларації за три квартали 2016 року. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов’язань.

— Які форми фінансової звітності повинні подаватися платниками податку на прибуток до контролюючих органів разом із податковою декларацією?

— Платники податку на прибуток (крім малих підприємств) подають разом з відповідною податковою декларацією за календарний квартал, півріччя, три квартали квартальну фінансову звітність, яка включає баланс та звіт про фінансові результати. До податкової декларації за рік такі платники подають річну фінансову звітність, яка включає баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.

А от платники податку на прибуток — малі підприємства — подають разом із річною податковою декларацією скорочену за показниками фінансову звітність у складі балансу й звіту про фінансові результати.

— Що є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств?

— Об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різницях, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ податкового кодексу України.

— На які різниці проводиться коригування фінансового результату?

— Коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, проводиться шляхом збільшення або зменшення фінансового результату до оподаткування на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів; формуванні резервів (забезпечень); здійсненні фінансових операцій та від’ємне значення об’єкта оподаткування минулих податкових звітних років.

— Як можна виправити помилки, виявлені у раніше поданій податковій декларації з податку на прибуток?

— Самостійне виправлення помилок здійснюється, як і раніше, шляхом уточнення показників декларації, а саме в уточнювальній декларації або в складі декларації за поточний звітний (податковий) період з поданням додатка ВП.

— Який порядок подання декларації платниками, на яких поширюються особливості оподаткування податком на прибуток?

— З метою ідентифікації платників, на яких поширюються особливості оподаткування податком на прибуток, при складанні податкової декларації у полі 9 «Особливі відмітки» проставляється позначка щодо належності платника до відповідної категорії. Наприклад: виробник сільськогосподарської продукції; страховик та інші.

Відзначу, що нововведенням є відмітка платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) рік у періоді, на який припадає дата його ліквідації.

Підготувала Варвара СИНЯВСЬКА

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини