Вільне життя

Спогади про літо 2015 з перспективою на майбутнє

З 12 по 25 липня 2015 року дев’ятикласниці Цибуляк Діана, Задорожна Софія та вчитель географії ТКГ Ольга Миколаївна Романишин  відвідали Екологічний табір в Шарбойці та Бремені (ФРН), який організували власне для учасників проектів PASCH, «Міст до вищої освіти у Німеччині» та «Школа за екологією» (для учасників з України, Росії, Казахстану).

Цьогорічна осінь швидко пролетіла в повному зануренні в навчальний процес: олімпіади, змагання, конкурси, проекти, – всі ці «розваги» змінювались один за одним частіше, ніж дні на календарі. І лише з довгими грудневими вечорами повернулись до мене теплі спогади про маленьке літо, проведене в Шарбойці.
Приємні, ностальгічні, можна сказати заздрісні спогади про самодостатню, сильну й раціональну Німеччину, про величезні їхні інвестиції в майбутнє покоління та в збереження навколишнього середовища, і перш за все спогади про спілкування з талановитими юними українцями, казашками, росіянами та їх неординарними керівниками не покидають мене.

Німецьке курортне містечко Шарбойц розташоване на самому узбережжі Любецької затоки в південно-західній частині Балтійського моря. Місто з м’яким помірно-морським кліматом, затишними вузькими вуличками, привабливими альпінаріями біля кав’ярень та піцерій, чистими пляжами та узбіччями, вишуканими сучасними ландшафтами навколо приватних садиб поряд зі збереженими деревами-старожилами, розміреним ритмом містян і гостей та їх великим бажанням подолати будь-які відстані цілими сімействами на велосипедах, викликали у мене лише позитивні заздрісні емоції, ще більші захоплення, підкоривши моє серце до сьогодні.

Альпінарій біля приватної садиби на одній з вулиць містечка Шарбойц. Надивляйся скільки хочеш, адже паркани – з зелені, вхід вільний.

Екосадиба на узбережжі Балтики. Шарбойц

 

Програма була настільки насиченою, змістовною і цікавою для учнів та педагогів, що проблем з порушенням сну чи дисципліни практично не виникало. Хоча було одне (повчальне для всіх) запізнення. Одній вчительці вранці перед екскурсією стало зрозуміло, що день буде прохолодним, тож вона побігла в пентхаус переодягнутись. Шофер почекав лише 5 хвилин і рушив на екскурсію без неї. Тут всі зрозуміли – 50 осіб одного не чекають, дисципліна – понад усе, адже одна година простою автобуса в Німеччині дуже дорого обходиться. Ось вам і німецький педантизм.

Всі учасники, поділені на групи, щоденно працювали над екологічними проектами. В рамках цих проектів ми побували на екскурсіях в містах: Бродтенс – геологічний практикум на скелястому узбережжі (пошуки магматичних та метаморфічних порід та аналіз наступу Балтійського моря на північне узбережжя Німеччини; Ойтін – лабораторні заняття з біології, фізики та хімії в гімназії Карла-Марії-фон-Веберів та екскурсія в місцевий замок; Маленте – екскурсії на фабрику «Кунке» з виготовлення двигунів та по п’яти льодовикових озерах на теплоході; Кіль – виконували інтерактивні завдання в Інституті дослідження океану університету Кіль та в зоологічному музеї, а також незабутні прогулянки по набережній та вздовж каналу; Молфзейе – музей просто неба; Любек – центральний собор, музей марципанів, історичний центр, прогулянка на теплоході, вечірнє відвідання італійської опери «Аїда» просто неба.

закінчення першої частини опери Аїда
Закінчення першої частини опери «Аїда» (до речі німці спеціально для італійської опери збудували на березі льодовикового озера амфітеатр, де лише в липні місяці один тиждень на рік проходять гастролі італійської опери)

 

Бремен – кількагодинна насолода цікавими винаходами в науково – пізнавальному центрі Універсум, відвідування університету Бремена, зокрема лабораторні заняття на тему «Вода, її властивості. Мікропластик в косметичних засобах» та екскурсії по історичному центру міста.

DSCN3027
Велосипедна парковка у дворі гімназії міста Ойтін

 

Велосипедна парковка у дворі  гімназії міста Ойтін
Велосипедна парковка у дворі гімназії міста Ойтін

Всі учасники захистили екологічні проекти, безпосередньо взяли участь в екологічних акціях на узбережжі Шарбойца, гідно представили Україну на вечері знайомств та взяли активну участь в пізнавальних та розважальних заходах (карооке, орієнтування на місцевості, випробування на природі, спортивні змагання, вечори біля вогнища).

Екскурсія по Універсуму, Бремен
Екскурсія по Універсуму, Бремен
В хімічній лабораторії університету Бремену учні визначали склад зубної пасти, вміст нітритів в харчових продуктах
В хімічній лабораторії університету Бремену учні визначали склад зубної пасти, вміст нітритів в харчових продуктах

Та окрім вище перерахованого, вчителі-предметники, а це біологи та географи з України, Росії та Казахстану, вперше займались вивченням початкового курсу німецької мови та отримали літературу для продовження його вивчення на Батьківщині.

Море вражень і задоволеннь, приємного спілкування і позитивних емоцій, бажання вчитись і працювати отримали всі учасники проекту. А тому лише з вдячністю і приємними спогадами відгукуємось про керівників проекту Гете-Інституту за їх велике бажання, терпіння і можливості продемонструвати нам позитивні та перспективні сторони життя. А юним українцям та їх наставникам бажаю великої наснаги й терпіння на шляху до подолання мовних бар’єрів.

Ольга Романишин,

учасник проекту вчитель географії Тернопільської класичної гімназії.

Фото авторки

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини