Вільне життя

У Ланівцях в’їзд до агропідприємства заблоковано деревами

Виїзди до ТОВ «Агро-Ланівці» заблоковані деревами. Кілька осіб – жителів Ланівців чергують біля в’їздів до підприємства. В агропідприємстві стверджують, що блокування унеможливлює повноцінну роботу ТОВ «Агро—Ланівці». Паралельно із вимогами пікетувальників, свої вимоги висунули й жителі Ланівців та інших населених пунктів, які працюють на підприємстві. Вони просять зберегти свиноферму та їхні робочі місця.

Голова ТОВ «Агро-Ланівці» Вадим Арістов зазначає, що хоче вирішити питання неконфліктним шляхом і намагається знайти компроміс із представниками громади й місцевою владою: «Ми вживаємо низку заходів, причому це безперервний процес. У минулий четвер було засідання при райдержадміністрації, на якому я був. І вкотре ми начебто домовилися з представниками громади. У понеділок я спілкувався з міським головою, а він пообіцяв, що стане модератором цих переговорів і пообіцяв мені надати відповідь у вівторок до 14 години. Але на сьогоднішній день (на середу, 3 лютого — ред.) я не отримав жодної відповіді. При журналістах я намагався з ним зв’язатися — він не відповів. Я буду пробувати це далі робити».

ТОВ «Агро-Ланівці» працює в режимі блокування вже тривалий час. Усе почалося у 2015-му. Частина ланівчан вимагала закрити свиноферму через неприємний запах. Тоді керівництво підприємства вжило заходів: встановлено потужні фільтри, які, за словами представників ТОВ «Агро-Ланівці», тепер унеможливлюють потрапляння неприємного запаху назовні.

У 2015-му ТОВ «Агро-Ланівці», йдучи на поступки пікетувальникам, погодило план дій. Усі пункти плану було виконано, окрім вивезення всього поголів’я. Втім і це питання вирішувалося. За словами Вадима Арістова, на підприємстві залишається лише близько півтори тисячі свиноматок. При цьому вжиті заходи з очищення повітря безпрецедентні по Україні.

— Я бачив багато свиноферм в Україні та за її межами, — стверджує п. Арістов. — Утім ніде не було стільки інвестовано в очищення повітря. Таких прикладів в Україні одиниці. А такого рівня очищення повітря я взагалі ніде не бачив. Щодо вивезення поголів’я, то ми залишили лише близько 1500 свиноматок. Цього цілком достатньо для того, щоб підприємство успішно працювало й не створювало жодних, підкреслюю, жодних незручностей для міста. Вже тепер запаху немає, у чому можуть переконатися всі бажаючі. Повністю вивезти поголів’я не було технічної можливості, адже це репродуктор, в якому реалізовується генетичний потенціал елітного племінного поголів’я. Для побудови аналога потрібно щонайменше рік, та й місцева влада не дуже сприяє навіть у пошуку альтернативної ділянки.

Такий прогрес не задовольнив протестувальників. Їхнє гасло: все або нічого.

— Пан Чайківський спільно з головою адміністрації, головою райради, міським головою, активістами підписав угоду, згідно з якою до 7 грудня 2015 року мали бути вивезені всі свині. 23 травня ми акцію блокування завершили. 7 грудня, коли побачили, що не вивезли свиней, у нас знову розпочалася акція за вивезення свиней і закриття свиноферми, — розповідає активіст Олег Довгалюк.

У ТОВ «Агро-Ланівці» пропонують ще більше скоротити поголів’я, проте не закривати підприємство, аби зберегти робочі місця для ланівчан, які на цьому наполягають. Але виконати задумане нині не можуть, бо виїзди з підприємства заблоковані поваленими деревами, а пікетувальники чергують біля виїздів цілодобово.

— Наш трудовий колектив — такі самі ланівчани. Вони теж мають право голосу. На підприємстві працює майже 60 людей. Вони кажуть: «Що значить вивезти? Ми хочемо залишатися на роботі й працювати». Ми вирішили шукати компроміс, — каже Вадим Арістов.

Він також наголошує на тому, що свиноферма, одне з небагатьох підприємств, які ще працюють в райцентрі: «Це знахідка для громади. Втім місцеву владу це, здається, не обходить. Вона нічого не робить для вирішення конфлікту».

Ініціатори блокування агропідприємства на компроміс поки що не погоджуються. Водночас, 28 січня кілька десятків жителів Ланівців, які працюють у ТОВ «Агро-Ланівці», пікетували Тернопільську облдержадміністрацію з вимогою розблокувати роботу підприємства. Люди просили владу допомогти зберегти підприємство, на якому вони отримують в середньому 4 тисячі гривень зарплати. До бюджетів різних рівнів, завдяки наявності цього агровиробництва, у рік сплачено понад мільйон гривень.

Керівництво райдержадміністрації про проблему у Ланівцях знає, але стверджує, що РДА має обмежені повноваження. Водночас міський голова Ланівців акцентує на тому, що підприємство має домовитися з громадою, а міськрада є лише «стороною врегулювання питання».

На це Вадим Арістов заперечує: «Нам постійно пропонують домовлятися з громадою. Ми ж бачимо лише 15—20 чоловік, які стверджують, що є голосом міста. Саме ці люди за потурання місцевої влади рубають дерева, блокують дороги, погрожують іншим мешканцям міста. Вони не хочуть домовлятися — будь-які пропозиції просто відкидаються. На адресу підприємства лунають погрози «спалимо», «поламаємо». А всім навколо розповідають середньовічні жахи про шкоду свинарства й міфічні захворювання. У кожному місті можна знайти таких протестувальників. Нас лише дивує позиція місцевої влади, зокрема поліції, які досі не змогли розблокувати дорогу й перешкодити хуліганству».

Місцева влада має інший погляд. «Питання свинарника — дискусія не одного місяця і не одного року. Потрібно розв’язати конфлікт законним методом. Питання стоїть у діяльності свиноферми ТОВ «Агро-Ланівці». Я підтримую людей у тому, щоб вони мали свої права й обов’язки. Звичайно, домовлятися треба буде. Ми можемо наразі стояти осторонь врегулювання питання, але домовлятися керівництву підприємства зі спільнотою також потрібно», — каже міський голова Ланівців Роман Казновецький.

Зазначимо, що представники «Агро-Ланівців» наголошують, що тваринницька ферма на тому ж місті, де нині є свиноферма, існувала ще за радянських часів. Після розвалу колгоспів усе занепало й було зруйновано. Дозвіл на відновлення агропідприємства надала міська рада Ланівців у 2013 році. Це підтверджує нинішній міський голова Роман Казновецький.

Блокування, стверджують в агропідприємстві, унеможливлює повноцінну роботу, дотримання вимог законодавства щодо утилізації відходів тваринного походження. Підприємство не може їх вивезти упродовж двох місяців, а це може призвести до екологічних загроз довкіллю.

— На сьогодні є проблема з утилем. Є закон України про поводження з відходами тваринного походження. Ми вимушено їх порушуємо. Адже виїзд чи в’їзд до підприємства заблокований. За певних умов, передусім температурних, це може створити небезпеку для довкілля. Ми пишемо листи скрізь, але результату досі немає. Треба утилізувати, вивезти на спеціальне підприємство. Нам не дозволяють це зробити, — розповідає голова ТОВ «Агро-Ланівці» Вадим Арістов. — Кажуть, що є неприємний запах. Давайте зменшимо поголів’я. Але нам не дають це зробити. Ми не можемо нічого вивезти, не можемо нічого завезти. Не дають завезти корми, вивезти молодняк.

Вадим Арістов також зазначає, що підприємство докладає максимум зусиль, щоб вирішити питання у правовому полі.

Тетяна БІЛИК

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини