Вільне життя

Чим шкідливі пральні порошки

Щодня кожен використовує миючі засоби для задоволення своїх потреб у чистоті, гігієні та комфорті. Проте не кожен задумується над впливом хімічного складу цих речовин на організм людини та довкілля. Більшість споживачів притримуються тієї думки, що якщо певний товар представлено на продаж, то він є придатним для використання.

Однак слід розуміти, що жоден миючий засіб не вдається повністю змити з поверхні посуду чи виполоскати із волокон тканин. Таким чином через шкіру і з продуктами харчування «хімікати» потрапляють в організм людини та викликають порушення роботи печінки, нирок, скелетних м’язів, що призводить до тяжких отруєнь, порушення обмінних процесів, загострення хронічних захворювань, запалень слизових оболонок, утруднення дихання, кашлю і нападів астми. Зважаючи на це, необхідно ретельно підходити до питання вибору прального порошку та миючих засобів.

При виборі прального порошку зверніть увагу на хімічний склад. Насамперед перевірте на вміст фосфатів — повна назва триполіфосфат натрію. Механізм впливу на організм людини сполук фосфору — це взаємодія їх із ліпідно-білковими мембранами й проникнення через них у різні структурні елементи клітини, викликаючи тим самим тонкі, глибокі зміни в біохімічних і біофізичних процесах, а також порушення кислотно-лужної рівноваги клітин шкіри і, як наслідок, дерматологічні захворювання (алергічна реакція). Потраплячи у водойми, фосфати є добривом для інтенсивного росту синьо-зелених водоростей, тобто сприяють «цвітінню» водойми. Відомо, що кожен грам фосфатних сполук із пральних порошків викликає ріст п’яти-десяти кілограмів синьо-зелених водоростей. Ще наприкінці ХХ ст. було встановлено негативну дію цих речовин і вилучено зі складу пральних порошків у країнах Європи. Незважаючи на це, в Україні фосфатні порошки широко представлені на полицях магазинів.

Альтернатива фосфатам — фосфонати. Це ефіри і солі фосфонових кислот. Вони дещо відрізняються від фосфатів, проте це ті самі сполуки фосфору, які стимулюють ріст водоростей у водоймах.

Ще один спосіб заміни фосфатів у порошках — цеоліти. Нині безфосфатні порошки на базі цеолітів займають провідне місце в більш ніж 50 розвинених країнах світу. Однак з’ясувалося, що пральні порошки на базі цеолітів поряд із підвищеною екологічною безпекою мають суттєві гігієнічні недоліки: миюча здатність нижче нормативних вимог, низька виполіскувальність залишків порошку з тканин, високий вміст силікатів, що викликає знежирення шкіри, вміст більше 7 відсотків аніонних поверхнево-активних речовин (ПАР) замість гігієнічної норми 2%, пошкодження тканин і їхнього забарвлення, наднормативний вміст пилу. Перуть цеолітні порошки значно гірше за своїх попередників, і для підвищення їхніх якостей прання ті ж європейські виробники розробили й активно пропонують «пом’якшувачі води та підсилювачі прання із захистом для пральних машин», які більш ніж на 70 відсотків складаються з фосфатів!

Цих недоліків позбавлена розробка вітчизняних вчених — безфосфатні миючі засоби третього покоління на основі мінералу трона.

Віра СЦІБАН,
головний спеціаліст сектору ринкового нагляду Держспоживінспекції в області.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини