Вільне життя

Чому не збільшився розмір дострокової пенсії за віком

Я народилася в червні 1959 року, маю 32 роки трудового стажу. Влітку 2013 року мене визнали інвалідом третьої групи строком на один рік. До липня 2014 року я отримувала пенсію з інвалідності в розмірі 950 грн. Потім мені призначили дострокову пенсію за віком, тобто змінили вид пенсії. Однак розмір моєї пенсійної виплати не збільшився. Чому?
АНАСТАСІЯ Р.
Борщівський район.


Жінки, які народилися в період з першого квітня по 30 вересня 1959 року, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 58 років. Для цього треба звільнитися з роботи і мати не менше 15 років страхового стажу (стаття 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», далі — закон).

Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. За наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком (стаття 28 закону). Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тепер становить 1074 грн. До першого вересня 2015 року становив 949 грн.

Якби вам призначили пенсію за віком у 58 років, тобто в червні 2017 року, то вона була б не меншою, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Однак вам у 2014 році призначили дострокову пенсію.

Згідно з пунктом 7.2 розділу ХV «Прикінцевих положень» закону право дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менш як 30 років і за умови звільнення з роботи. В цьому випадку розмір пенсії, зменшувався на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Після першого січня 2015 року дострокові пенсії за віком не призначають.

Якщо особа скористалася правом дострокового виходу на пенсію, то розмір її пенсії, обчислений з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, не може бути меншим ніж 949 грн. Про це йдеться в пункті 2 постанови Кабінету міністрів України від 26.03.2008 р. №265 (із змінами і доповненнями), а також у газеті «Пенсійний кур’єр» від 22 січня 2016 року — тижневику Пенсійного фонду України.

Вашу пенсію могли підвищити, якби вона містила доплати і надбавки, що встановлюються для ветеранів війни, чорнобильців та інших категорій населення. Але у своєму листі до редакції ви не згадуєте, чи були призначені вам такі доплати і надбавки до пенсії.

О. ЗВАРИЧ,
юрист газети.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини