Вільне життя

Історія Заліщанського музею

Музейна справа на Заліщанщині має глибокі коріння, зародилася ще в період перебування нашого краю у складі Австро–Угорської імперії. У часи панування Польщі на західноукраїнських землях у Заліщиках діяло три музеї, які розташовувалися в приміщенні повітової ради, міській ратуші та екскурсійному будинку туристично–краєзнавчого товариства (територія перед сучасним ринком). У 1929 році відкрили повітовий музей у Заліщиках, директором якого став Йосиф Шварц. На жаль, Друга світова війна внесла корективи у розвиток музейної справи Наддністрянщини. З початком 1941 року експонати заліщицьких музеїв були передані на зберігання в Тернопільський обласний краєзнавчий музей і там залишилися.


У післявоєнні часи завдяки зусиллям історика, краєзнавця Онисія Тура відроджується музей у Заліщиках. Спершу він створив при будинку піонерів історико-краєзнавчий гурток у 1954-1955 рр., а згодом крає-знавчий гурток у середній школі (тепер — ЗРБДЮТ і ЗОШ №1 ім. О. Маковея). За сприяння директора школи Володимира Палагнюка 21 січня 1964 року було відкрито шкільний музей, що став ядром для районного краєзнавчого. До 1974 року експонатів назбиралося дуже багато, виникла потреба у створенні районного крає-знавчого музею. Він розмістився у недіючій церкві Святої Покрови. Працівники обласного художнього фонду впорядкували будинок. Відкрили музей 17 вересня 1974 року. Тоді там зберігалося понад три тисячі унікальних експонатів.

Директором громадського музею став Онисій Тур. А вже другого липня 1975 року районний краєзнавчий музей отримав звання народного. У квітні 1978-го він став відділом обласного краєзнавчого музею.

Першим його завідувачем упродовж майже 20 років був Володимир Палагнюк — охоронець пам’яток історії та культури краю. 25 серпня 1989 року музей перенесено з церкви у районний будинок народної творчості.

30 квітня 1997 року директором установи став краєзнавець, археолог Василь Олійник, який протягом 17 років успішно очолював наш за-клад, сприяючи його розвитку. Саме завдяки його активній діяльності як історика, краєзнавця та археолога збірка поповнювалася численними знахідками.

У 1994 році здійснено реекспозицію. Оновлено матеріали про участь наших краян в УСС, УГА, УПА, товариствах «Січ», «Луг», «Просвіта». Створено нові виставки — «Дорогою незалежності», про демократичні перетворення 1989-1991 років, побудову та функціонування храмів Заліщанщини. Музейники зібрали багато матеріалів про Помаранчеву революцію, участь наших земляків у війні 1979-1989 рр. в Афганістані. Не залишать байдужими відвідувачів матеріали, при-свячені подіям на Майдані 2013–2014 рр. під час Революції Гідності у Києві. Зацікавлять матеріали експозиції «Заліщики в старих листівках», що розповідають про минуле нашого міста в часи, коли тут був відомий курорт, діяли численні пансіонати, розвивався туризм.

Віталій КАСПРУК,
директор Заліщицького районного краєзнавчого музею.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини