Вільне життя

А для душі — окрема дієта

Ще кілька днів — і православні та греко-католики в очікуванні Великодня відмовляться від смаколиків на користь молитви, милостині та покаяння.

Великий піст встановлений на знак наслідування Ісусові Христу, який постився у пустелі сорок днів. У цей час, аби належно підготуватися до величного свята, християни не вживають м’яса, яєць, молока. Виключають з раціону також алкоголь, делікатеси та солодощі. Та перед тим як прийняти рішення щодо зміни щоденного меню, вірним найкраще порадитися зі священиком. Адже піст — не лише обмеження в їжі, він повинен підштовхувати християнина і до духовних напрацювань. Інакше такі зусилля зведуться до банальної дієти.

Допомога нужденним, читання Святого Письма й релігійної літератури, подолання шкідливих звичок, відмова від соцмереж — ось лише кілька варіантів того, як можна зробити цей час максимально цінним для своєї душі. Невід’ємними умовами доброго посту є також сповідь та прийняття Святого причастя. Найголовніше те, що цих вимог можуть дотримуватися навіть ті, хто має право на послаблення або повне скасування обмежень у їжі: хворі люди, вагітні жінки або матері, що годують груддю, діти, військові, подорожні, особи, що важко фізично працюють.

Наші предки здавна ретельно дотримувалися посту. Може, тому цей період підготувань до Великодня «обріс» народними звичаями й традиціями. Так, перша неділя Великого посту називається «Збірною». Тоді вже зазвичай тане сніг, тому кажуть: «Неділя збір — тече вода з гір». Цього дня дівчата колись варили кашу з маком і на короткий час закопували її в землю — «щоб недоля пропала».

Четвертий тиждень Великого посту — Середохресний, бо саме в цю середу відзначають свято Хреста. У цей день господині печуть «хрести» з маком і змащують їх медом. Частину печива зберігають на час сівби. Того ж тижня сіють мак, а також розсаду капусти й помідорів, бо існує повір’я, що її обов’язково треба сіяти в піст — «щоб морозу не боялась».

П’ятий тиждень посту називається Похвальний, на його суботу припадає свято Похвали Пресвятої Богородиці. Цього дня заборонено працювати, а можна тільки розсаду сіяти. Неділя за тиждень перед Великоднем називається Вербною, Шутковою, або Квітною, а тиждень перед цією неділею — Вербним. Казали, що тоді не можна сіяти конопель і городини, бо «буде ликовате, як верба», а також буряків, бо гірчитимуть. У Вербну неділю святять вербу. Останній же тиждень перед Великоднем називають Великим, Страсним, або Чистим. Тоді християни дотримуються посту так само суворо, як першого тижня.

Здається: до Великодня, що у 2016 році припадає на початок травня, вірним ще ой, як довго чекати. Насправді ж часу не так і багато. До слова, цьогоріч швидше відсвяткують Пасху римо-католики та вірменські християни, адже Великий піст у них триває з десятого лютого. Великдень вони зустрінуть вже 27 березня.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини