Вільне життя

Весняні загрози для ягідників

Весна найчастіше буває або рання, але затяжна, або пізня, але дружна. У першому випадку найзначніші втрати спостерігаються від пізніх заморозків. Поки рослини не прокинулися, вони їм не страшні. 

Проте коли все зазеленіє, повернення холодів дуже небезпечне, особливо в квітні. У цей час багато ягідних культур викидають квітконоси або вже цвітуть, і навіть незначні короткочасні заморозки можуть їх знищити. Найчастіше страждають суниця і актинідія. Уникнути втрат врожаю можна кількома способами. Наприклад, вирощуючи пізні сорти, які і цвітуть пізніше, тому не потрапляють під заморозки. Ще можна вкривати суницю плівкою або агроволокном, бажано на дугах. Це допомагає витримати короткочасне зниження температури до -10 градусів. Ще два способи боротьби із заморозками — це диміння і дощування. По периметру ділянки заздалегідь складають хмиз, сіно, солому. Коли температура опускається до 0 градусів, ці матеріали підпалюють з підвітряного боку, щоб дим тягнуло на ягідник. Диміння продовжують до тих пір, поки температура не підніметься вище 0 градусів. У ті ж терміни починають і дощування. Краплі вологи замерзають на рослинах, покриваючи їх кіркою льоду, яка і захищає від заморозків.

Малина, ожина, смородина і агрус потерпають від холодів дуже рідко, бо цвітуть у пізніші терміни, коли загроза заморозків мінімальна.

Наступний «екстрим» — ранньовесняна посуха. Трапляється, що після танення снігу довго немає дощу. Начебто і температура невисока, але вітер, що постійно дме, висушує верхній шар грунту. Виявляється це найсильніше при пізній, але дружній весні, коли температура піднімається швидко. Але таке явище можливе і при ранній затяжній весні. Весняна посуха надто позначається на суниці, коріння якої розташоване у верхньому шарі грунту. Також дуже можуть постраждати живці різних культур, висаджених з осені. Якщо допустити пересихання землі, їхня загибель може досягати 70—80 відсотків і більше. Зберегти вологу в грунті можна розпушуванням у найбільш ранні терміни, це запобігає її випаровуванню. Дуже добре захищає від пересушування мульчування товстим шаром органіки з осені. За наявності такої мульчі плодоношення буде на кілька днів пізніше, але вона добре зберігає вологу і до того ж звільняє від необхідності розпушування грунту.

При пізній, але дружній весні найбільша проблема — дефіцит часу. Тому все, що можливо, краще робити з осені. Проте це не єдина проблема. При дружній весні повітря прогрівається швидко, а земля повільно. Виникає дисбаланс: у теплому повітрі наростає листовий покрив і потребує величезної кількості вологи та поживних речовин. А коріння, яке перебуває в холодному грунті, з цим не справляється, що й призводить до всихання пагонів.

О. ВОРОНЮК

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини