Вільне життя

Гей, там на горі Січ іде

Хвилюючим науково-літературно-мистецьким дійством стала репрезентація в залі обласної філармонії книжки Миколи Лазаровича «Легіон Українських Січових Стрільців: формування, ідея, боротьба». Це друге доповнене видання, що вийшло у видавництві «Джура». Автор — доктор політичних і кандидат історичних наук, професор Тернопільського національного економічного університету, учасник АТО, людина року-2015 у Тернопільській області. Видання присвячене 100-річчю битви усусів на горі Лисоні біля Бережан та світлій пам’яті українських вояків, які полягли у 2014—2016 роках, захищаючи від російських загарбників свободу, незалежність і територіальну цілісність України.  

Під час дійства, яке вів народний артист України В’ячеслав Хім’як (режисер — теж народний артист Олег Мосійчук), промовляли директор Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ наш земляк Микола Литвин (м. Львів), науковці з Києва та Івано-Франківська, працівники культури й освіти з Бережан, директор видавництва «Джура» Василь Ванчура та інші. Прозвучали пісні у виконанні авторів — барда, очільника обласної письменницької організації Олександра Смика, письменниці Лесі Романчук та літератора, релігійного діяча Тараса Коковського. Студентка Тернопільського коледжу ТНТУ ім. І. Пулюя Христина Бас виконала пісню «Повертайся живим», звернену до сучасних захисників України. Актори академічного обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка Сергій Андрушко, Євген Лацік і Наталя Черненко показали сцени з вистав «Шаріка, або Кохання січового стрільця» Я. Барнича та «Вісьта-вйо!» автора цих рядків.

Шквал оплесків заполонював залу після кожної пісні у виконанні музичного гурту старовинної музики «Хорея Козацька» під керівництвом Тараса Компаніченка.

У книжці Миколи Лазаровича на основі широкого кола опублікованих і раніше невикористовуваних архівних матеріалів розглянуто причини, передумови і результати зародження українського стрілецького руху в Галичині, його головну мету, ідеологічні та програмні засади, форми і методи діяльності товариств «Сокіл», «Січ», «Пласт», стрілецьких гуртків. Проаналізовано основні принципи та умови організації Легіону УСС на початку Першої світової війни, його завдання, особовий склад, участь у бойових діях, роль і значення стрілецтва у Листопадовій національній революції. Значну увагу також приділено висвітленню процесу становлення стрілецького легіону як національної військово-політичної формації, яка поряд зі збройною боротьбою активно займалася ідейно-політичною діяльністю. Розкрито основні напрямки культурно-мистецької та просвітницької праці УСС, їх вплив на формування і поглиблення національної свідомості українського суспільства.

У додатку вміщено документи, пов’язані із зародженням та боротьбою стрілецтва, поіменний список Легіону УСС і короткі біографії найвідоміших стрільців. Книга містить значну кількість документальних світлин і розрахована на істориків, викладачів, учителів, студентів, усіх, хто цікавиться історією України.

Богдан МЕЛЬНИЧУК

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини