Вільне життя

Двері Теплої Софії відкриті

Минув рік, як відійшов у вічність митрополит Київський і всієї України УАПЦ Мефодій. 24 лютого, в день упокоєння блаженнійшого, фонд його пам’яті провів у краєзнавчому музеї два заходи: круглий стіл «Об’єднаємо церкву — об’єднаємо Україну: спадщина митрополита Мефодія та консолідація Українського православ’я» і відкрив виставку речей, якими користувався покійний владика. В її експозиції — книги з його бібліотеки, особисті речі з робочого кабінету, рукописи, світлини, богослужбове облачення та приладдя.

Круглий стіл відбувся у дуже вузькому колі: організатори, по кілька священиків і науковців, представники влади. На нього запрошували керівників тернопільських єпархій православних і греко-католицької церков, але у всіх виявилися того дня справи нагальніші. УПЦ Київського патріархату та УГКЦ делегували своїх священиків, УПЦ (МП) та УАПЦ його взагалі проігнорували.
Відкриваючи дискусію, перший помічник спочилого владики, а нині голова фонду його пам’яті Наталія Шевчук згадала, як багато важив у її житті владика Мефодій, якою мудрою людиною він був і яким умілим керманичем церкви. Що ж стосується сьогодення УАПЦ, то, на її думку, вона перебуває «у глибокій інституційній кризі»: «немає ні якісного єпископату, ні якісних навчальних закладів», Андріївська церква, у якій проводив богослужіння блаженнійший Мефодій, закрита на ремонт, патріархія не працює. Після того, як теперішній владика УАПЦ зірвав об’єднання з УПЦ Київського патріархату, вона втрачає і довіру вірних, зазначила Наталія Шевчук. Сучасний диптих має 14 православних церков, повідомила вона, і в назві жодної з них немає слова «автокефальна», а владика Макарій через нього відмовився від об’єднання. «Тепер ми перед вибором: стояти перед зачиненими дверима Андріївської церкви чи йти до Теплої Софії, у якій Патріарх Філарет нещодавно освятив престіл на честь князя Ярослава Мудрого», — образно сказала колишня помічниця блаженнійшого Мефодія.

Учасники дискусії поділились думками з цього приводу. Вони сходились на тому, що Київський патріархат залишається єдиною силою — і вона безальтернативна — навколо якої треба об’єднуватись для створення єдиної помісної церкви. І це вже відбувається. А для УАПЦ об’єднання з УПЦ КП — це ще можливість вижити, зберегтися. Професор Олександр Саган розповів про безконтрольний («Ви навіть не уявляєте, наскільки безконтрольний») тиск Російської церкви на Україну. Уже в роки нашої незалежності ця церква, за його словами, виховала ціле покоління вірян, які дивляться на Україну очима РПЦ, думають так, як вона. Торкаючись гаванської зустрічі Папи Римського і Патріарха Кирила, професор зазначив: «Москва розглядає Україну, як свою канонічну територію. І Папа з цим погодився». Цю ж тему продовжив протоієрей Василь Хоміцький з Лосятина Кременецького району: «Ми бачимо страшне кровопролиття і страшну брехню, яку видихає Москва. Ми бачимо домовленості в Гавані і церковне подвір’я в Почаєві із сухим деревом віри… Підписана на Кубі декларація принесла Україні більше шкоди, ніж добра. Краще б вони взагалі нічого не підписували. І що це за зустріч — в аеропорту? Ієрархи зустрічаються не в аеропортах, а в храмах, при престолі».

Після обміну думками щодо винесеного на обговорення питання (дискусією це важко назвати, бо всі говорили практично в одному руслі) була відкрита виставка пам’яті блаженнійшого Мефодія. Гості з Києва, представники обласної і міської влади з теплотою згадували спочилого рік тому владику, його добрі справи і ті заповіти, які він залишив своїй пастві. І один з них: «Україна приречена мати свою помісну православну церкву». Залишається молитися за це і робити реальні кроки до єдності.

Усі присутні могли отримати на згадку збірник вибраних праць митрополита Мефодія «Один народ, одна мова, одна церква», випущений фондом його пам’яті, а також каталог виставки його речей.

Галина САДОВСЬКА

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини