Вільне життя

Декларування іноземних доходів, спадщини та подарунків

Нещодавно фахівці Тернопільської ОДПІ провели інтернет-конференцію на тему «Декларування іноземних доходів, спадщини та подарунків». Платники податків мали змогу, в режимі реального часу, спілкуватись одночасно у текстовому, візуальному та аудіо форматах.

Упродовж години спілкування в online-режимі головний державний інспектор відділу організації роботи Павло Копча надавав консультації та практичні поради щодо питань подання декларацій, роз’яснював принципи відображення в них доходів у вигляді спадщини, подарунків, а також іноземних доходів.

До уваги читачів сайту надаємо найактуальніші запитання та відповіді на них.

Торік я отримав у дарунок земельну ділянку (пай) від бабусі. Чи потрібно сплачувати податок й подавати декларацію, у які терміни?

У зв’язку з тим, що бабуся не відноситься до членів сім’ї першого ступеня споріднення, потрібно сплачувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості такого подарунку. Окрім цього, сплачуватиметься й військовий збір за ставкою 1,5%. Сплата цих платежів проводиться на основі річної податкової декларації, яка має бути подана до 1 травня наступного за звітним року.

***

Я успадкував майно від батьків моєї дружини. Чи підлягає оподаткуванню вартість такого майна?

Вартість власності, що успадковується членами сім’ї першого ступеня споріднення, оподатковується, згідно із Податковим кодексом України, за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення

Враховуючи, що батьки дружини (тесть, теща) не відносяться до членів сім’ї першого ступеня споріднення, вартість будь якого об’єкта спадщини, у даному випадку, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5%, також сплачується з цього доходу й військовий збір у розмірі 1,5%.

Слід зазначити, що при отриманні таких доходів у 2015 році необхідно до 1 травня 2016 року подати до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податків (прописки) річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та до 1 серпня цього року сплати податок й військовий збір в повному обсязі. Така декларація, заповняється за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів Урани від 02.10.2015 року № 859.

***

Моя неповнолітня дитина отримала у 2015 році спадщину у вигляді квартири від рідного дідуся. Чи сплачується, у цьому випадку, податок, в якому розмірі та ким, якщо дитина є учнем та доходів не отримує?

Обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку (внука) покладається на опікуна або піклувальника, зокрема батьків – щодо доходів, отриманих неповнолітньою особою.

Щодо грошових зобов’язань (сплати податків) чи погашення  податкового боргу неповнолітніми особами, такі функції виконують їх батьки (усиновителі), опікуни (піклувальники) до набуття дітьми цивільної дієздатності в повному обсязі. Слід зазначити, крім податку на доходи фізичних осіб 5%, сплачуватиметься також військовий збір за ставкою 1,5 % від вартості такої спадщини.

***

У 2015 році отримала від своїх дітей, що працюють закордоном, незначну суму грошового переказу для погашення боргу за комунальні послуги. Чи підлягають оподаткуванню такі доходи?

Податковим кодексом України встановлено, що у разі якщо джерело виплат будь яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставками 15 чи 20 %. Крім цього податку, необхідно сплатити також військовий збір за ставкою 1,5%.

Тобто громадяни України, які у 2015 році отримували будь які оподатковувані доходи з іноземних джерел, в тому числі грошові перекази із-за кордону, повинні включити такі доходи до складу загального річного оподатковуваного доходу та до 1 травня 2016 року подати річну податкову декларацію.

***

У минулому році я успадкувала від своїх батьків старенький будинок й у цьому ж році його продала. Чи потрібно сплачувати податок?

Ні, не потрібно, оскільки вартість власності, що успадковується членами сім’ї першого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.  Щодо доходу, отриманого від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Умова щодо перебування майна у власності понад три роки – не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

***

Неповнолітній дочці передали з Греції у подарунок 100 євро. Чи потрібно їх оподатковувати?

Так, потрібно. Громадяни, які у 2015 році отримували будь які оподатковувані іноземні доходи, в тому числі, грошові перекази із-за кордону, повинні включити такі доходи до складу загального річного оподатковуваного доходу та до 1 травня 2016 року подати річну податкову декларацію. За результатами цієї декларації сплачуватиметься податок на доходи фізичних осіб за ставками 15 % (20 %) та військовий збір за ставкою 1,5%.

Обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації, а також сплати податків від імені неповнолітньої дитини покладається на батьків.

***

Виграш у лотерею – 500 грн. Чи потрібно декларувати та сплачувати податки?

Так, потрібно, але податковим агентом при нарахування таких доходів будуть оператори лотереї. Дохід у вигляді виграшів (призів) у державну грошову лотерею включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставками 15 %(20 %) та військовий збір за ставкою 1,5%.

Якщо податок був сплачений при виплаті доходів, то обов’язку подання декларації у Вас немає.

 ***

У серпні 2015 року фізична особа продала один вантажно-пасажирський автомобіль іншій фізособі. Чи сплачується ПДФО при продажу такого рухомого майна?

Так, сплачується на загальних підставах. При отримані фізичною особою протягом 2015 року доходу від продажу іншій фізичній особі об’єктів рухомого майна, які не вважаються легковим автомобілем, податок на доходи фізичних осіб сплачує фізична особа – продавець самостійно до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу за місцем нотаріального посвідчення такого договору за ставками 5% від вартості такого автомобіля та військовий збір за ставкою 1,5%.

***

Чи можна подавати декларацію про доходи в електронному вигляді, бо особисто прийти та подати не можу, адже проживаю в іншому місті?

 Можна. Однак, для цього Вам потрібно мати електронний цифровий підпис та відповідне програмне забезпечення.

Нагадуємо, що є три способи подання такої декларації, а саме:

  • декларацію можна подати особисто платником податків або уповноваженою на це особою. Така особа повинна мати відповідне доручення.
  • декларацію можна надіслати й поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. Надсилати її слід не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання.
  • подання звітності в електронному вигляді, за допомогою електронного цифрового підпису.

З питань, які виникають, звертайтесь до Центру обслуговування платників.

***

У минулому році банк простив кредитний борг. Чи потрібно декларувати такий дохід та сплачувати податки?

Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 Податкового Кодексу) у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (609 грн у 2015 році) – підлягає оподаткуванню.

Такий дохід необхідно включити до складу загального річного оподатковуваного доходу та до 1 травня 2016 року подати річну податкову декларацію. За результатами цієї декларації сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставками 15 %(20 %) та військовий збір за ставкою 1,5%.

***

Громадянин подарував сусідові гараж, так як ним не користується. Чи буде обдарований сплачувати податок та в якому розмірі?

Фізичні особи – резиденти, які отримують подарунок від іншої такої фізичної особи, але не відносяться до членів сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості  подарунку. Окрім того, сплачуватиметься й військовий збір за ставкою 1,5%. Сплата цих платежів проводиться на основі річної податкової декларації, яка має бути подана до 1 травня наступного за світним роком.

За інформацією щодо проведення наступних тематичних інтернет-конференцій та аналогічних заходів – слідкуйте на суб-сайті ГУ ДФС у Тернопільській області, у ЗМІ та соціальній мережі – Facebook (Тернопільська ОДПІ).

Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини