Вільне життя

Маємо вирішити самі для себе, чи потрібна нам помісна церква

Відкриту лекцію про проблеми становлення єдиної Помісної православної церкви в Україні провів наприкінці лютого в Тернополі філософ-релігієзнавець із Києва професор Олександр Саган. Він брав участь у заходах із вшанування пам’яті рік тому спочилого митрополита УАПЦ Мефодія і не оминув нагоди поспілкуватися з тими, хто цікавиться цією проблемою. Його лекція називалася «Конституювання єдиної Помісної право–славної церкви в Україні: проблемні питання» і відбувалася вона у головному корпусі Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка.

Науковець, зокрема, зазначив, що є різні погляди, яким чином можна створити єдину Помісну православну церкву (ЄППЦ). Є і сумніви, чи взагалі її потрібно створювати. Але варто згадати історію: завжди, коли поставала нова держава, поставало й питання автокефалії. Автокефалія означає, що ніхто нікому не насаджує якісь речі ззовні. І навпаки, втрата державної незалежності означала втрату незалежності релігійної. Ще на зорі нашої незалежності Збігнєв Бжезинський зазначив: «Шановні українці, якщо у вас 20% громад будуть контролювати ззовні, ваша незалежність буде умовною». Події 2014 року показали, що це правда.

Релігієзнавець наголосив також, що за роки української незалежності «Московська церква у нашій державі сформувала нелояльних і ворожих до неї громадян. Саме вона виростила нам сепаратистів, тих найманців, які борються проти своєї ж країни. Звісно, що там є і російські військові, але людей з українськими іменами і прізвищами теж надзвичайно багато. Чому вони не сприймають Україну? Бо в них закладена інша матриця — несприйняття України як окремої від Росії держави». Через церкву Росія володіє потужним каналом впливу на українців й активно користується ним у власних інтересах. Зрозуміла і ворожість Москви до ідеї єдиної Помісної православної церкви в Україні, зазначив Олександр Саган, адже їй «загрожує втрата половини громад, тяглості від Володимирового хрещення, зменшення фінансових потоків».

Філософ розвіяв і деякі стереотипи щодо ЄППЦ. Один із них, що це буде державна церква, що до неї мали б належати усі держслужбовці. Але це неможливо, переконував професор О. Саган, адже ми вже виходимо на інший, європейський, рівень. Безпідставні, на його думку, і побоювання греко-католиків, що, мовляв, як тільки буде створена єдина Помісна православна церква, вона поглине УГКЦ. Це хибна думка, стверджував релігієзнавець, і вона теж навіюється з Москви. А тим часом греко-католики отримають багато плюсів від створення ЄППЦ. Вона, як стверджує професор О. Саган, «обріже амбіції» Москви вважати Україну своєю канонічною територією. Вірогідно, зрушиться питання створення патріархату УГКЦ. Тепер його вирішують по лінії Ватикан—Москва, а тоді це буде Ватикан—Київ.

І ще одна цікава думка релігіє–знавця: «Російську ментальність нав’язують через російську мову. Поняття «російськомовні патріоти» — це абсурд. Згодом воно призведе до того, що українська мова зникне, бо «російськомовні патріоти почнуть вимагати другу офіційну мову на державному рівні. Російська мова — це зміна матриці, а з чужою матрицею ми своєї держави не збудуємо. Така деталь: у нас 2016 рік проголосили роком англійської мови. Але більшість курсів — російськомовні. Тобто досі нав’язується думка, що у світ ми можемо виходити через російську».

Лектор з Києва застеріг українців, щоб вони не зневірювались у Константинопольському патріархаті (а таку зневіру їм уже навіюють), адже єдиною можливістю отримати автокефалію є здобуття Томосу з Константинополя. Треба пам’ятати і те, що Вселенський Патріарх ніколи не діє там, «де сама держава не є його союзником». На жаль, українська влада неодноразово пропускала нагоди для підтримки і здобуття автокефалії. «Чергове вікно можливостей відкрите зараз, але воно зникне після Всеправославного собору, запланованого на червень 2016 року», — вважає О. Саган.

На завершення лекції релігієзнавець сказав: «Ми, українці, повинні вирішити самі для себе, чи потрібна нам помісна церква. Маємо розуміти, що Москва спекулює інформацією, подає її перекручено, тому повинні сприймати новини з першоджерел, а не з цих тлумачень. Усе, що робить Московський патріархат, працює на ЄППЦ. Навіть те, що предстоятелем став митрополит Онуфрій, який заборонив українську мову богослужінь».

І не треба ламати списи та витрачати час на пошуки моделей об’єднання українських православних церков у єдину Помісну церкву. Прикладом може стати об’єднання РПЦ та РПЦ за кордоном. Вони просто відслужили спільне богослужіння і сказали: «Все, ми об’єдналися», нагадав О. Саган. «Так само і в нас — не варто витрачати зусилля на те, який єпископ де буде служити після об’єднання. Нехай всі залишаються там, де є. А через покоління проблема зніметься. Тут я поділяю позицію Патріарха Філарета, який сказав: «Ви визначтеся, чи ви хочете об’єднуватися». Якщо таке бажання існує, то проблеми моделі не буде. Якщо ні — завжди з’являтимуться додаткові умови», — зазначив релігієзнавець із Києва.

Додам від себе: нині багато що, якщо не все, залежить від людей, від їхнього вибору, уміння його захищати і наполегливо іти до мети. Треба справді визначитись і не слухати жодних нашіптувань тих, кому той вибір не до смаку. А хто іде з вірою у власну правоту та з молитвою, тому і Господь допомагає.

За викладенням RISU підготувала Галина САДОВСЬКА

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини