Вільне життя

Межі, будівлі, дерева

На якій відстані від межі можна в сільській місцевості зводити будівлі та садити дерева?
Р. МУРИН.
с. Дзвенигород Борщівського району.


Державними будівельними нормами — ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України» — встановлені такі відстані для зелених насаджень: від стін будинків та споруд до осі дерев — 5 м, для кущів — 1,5 м; від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м. Ці норми стосувалися дерев з діаметром крон до 5 м та мали бути збільшені для дерев з кроною більшого діаметра. Гілки дерев та кущів не повинні перетинати меж сусідніх ділянок.

Якщо з другого боку межі нема забудови, то відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступної конструкції стіни повинна становити не менше ніж 1 м. При цьому має бути забезпечене проведення потрібних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель і карнизів будівель на територію суміжних земельних ділянок. Якщо за межею є сусідська забудова, треба керуватися протипожежними та санітарними нормами. Висновок про їх дотримання уповноважені робити відповідні спеціалісти (Державні будівельні норми — ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»).

Ці правові акти містили науково обгрунтовані норми щодо розташування дерев до межі та стін будинків і т. д. Однак вони втратили чинність з 1 січня 2006 р., оскільки тепер такі питання уже не є компетенцією центральних органів влади, а віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування.

Наразі згадані норми встановлюються у місцевих правилах забудови або проекті забудови і благоустрою населеного пункту, які затверджуються місцевою радою після погодження з місцевим органом містобудування та архітектури. З 2006 р. зміст таких норм майже не змінився.

Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки на місцевості здійснюється виконавцем у присутності власника чи користувача цієї ділянки, власників чи користувачів суміжних земельних ділянок. Повідомлення цих осіб про дату й час проведення таких робіт здійснюється виконавцем не пізніше ніж за п’ять робочих днів. Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур’єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв’язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки на місцевості може здійснюватися за відсутності власників чи користувачів суміжних земельних ділянок у випадку їх нез’явлення, якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення таких робіт, про що зазначається в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання (пункт 3.12 інструкції, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.10 р. №376).

Власники і землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей: затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо (стаття 103 Земельного кодексу, далі — ЗК).

У випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням (стаття 105 ЗК).

Спори щодо додержання громадянами правил добросусідства та щодо меж земельних ділянок, які перебувають у власності чи користуванні громадян і розташовані в межах населених пунктів, вирішуються органами місцевого самоврядування. В разі незгоди з рішенням органів місцевого самоврядування спір вирішується судом (стаття 159 ЗК).

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути припинення дії, яка порушує право, відшкодування збитків та моральної шкоди (стаття 16 Цивільного кодексу).

О. ЗВАРИЧ,
юрист газети.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини