Вільне життя

Мені відмовили у додатковій пенсії

Мій чоловік Богдан Дмитрович Петрик народився 15 березня 1927 року в с. Пилипчому Борщівського району Тернопільської області. Коли йому було 15 років, його насильно забрали до Німеччини. Це було в 1941 році. Там він працював три роки на тяжких роботах. Із 1943-го по 1945 рік служив в армії. Потім працював у колгоспі. Йому спочатку дали посвідчення учасника війни, а в 1997 році — посвідчення учасника бойових дій. Відповідно до цього зросла його пенсія. Вона становила 2800 грн. Багато років він хворів. Помер від інсульту у віці 88 років. Після його смерті я звернулася у Борщівський пенсійний відділ про підвищення мені пенсії. З надбавкою 125 грн вона становила 1305 грн. Мені сказали наступне: 1) перейти на пенсію чоловіка неможливо, бо в нього була мала зарплата й мала пенсія, а йому дорахували за Німеччину і це дорахування нікому не передається; 2) потрібно, щоб він мав групу або інвалідність, то дали б мені 50% його пенсії; 3) коли моєму чоловікові було 80 років, то мій син оформився по догляду за батьком із зарплатою 10 грн, а потім 13 грн на місяць, щоб мати стаж.
Із цих трьох причин мені відмовили на додаткову пенсію. Прошу роз?яснити, чи це правильно?
Анна ПЕТРИК, 1941 р. народження.
с. Дзвинячка Борщівського району.

Роз’яснити, чи правомірна відмова, попросили начальника управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду в області Галину СКРЕПЕЦЬКУ. Ось що вона відповіла:

— Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія по втраті годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім’ї 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Розмір пенсії залежить від страхового стажу годувальника та заробітної плати, яку він отримував.

За інформацією, наданою управлінням Пенсійного фонду України в Борщівському районі, де перебував на обліку як одержувач пенсії ваш чоловік, виплата його пенсії проводилась у розмірі, визначеному постановою Кабінету міністрів України від 28 липня 2010 р. №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій».

Відповідно до зазначеної постанови, якщо місячний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) учасників бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років та війни 1945 року з імперіалістичною Японією, яким виповнилося 85 років, не досягає 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то їм виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Тобто до розміру пенсії вашого чоловіка, який обчислено від стажу та заробітку, з урахуванням підвищень, доплат, щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, було встановлено державну адресну допомогу в сумі, що не вистачала до 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто до 2704,65 грн (949 х 285%).

Встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії по втраті годувальника членам сімей зазначеної категорії осіб чинним законодавством не передбачено. Тому призначати пенсію по втраті годувальника у вашому випадку недоцільно, оскільки її розмір становитиме 1074 грн.

Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 12 травня 1994 року №302 (із змінами), встановлено, що посвідчення є документом, який підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Таким чином, позитивне вирішення питання встановлення до вашої пенсії за віком підвищення, відповідно до вказаного закону, можливе за умови подання до управління Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії відповідного посвідчення.

З метою перевірки права на отримання посвідчення з написом «Посвідчення члена сім’ї загиблого» (в разі його відсутності) рекомендуємо звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем вашої реєстрації.

Підготувала Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини