Вільне життя

Найголовніше в піст — не «їсти» одне одного

Святе Письмо не наказує християнам дотримуватися посту. Бог не вимагає цього від них. Водночас Біблія говорить про піст, як про щось хороше, корисне й очікуване. 

— Великий піст — підготовка християн до найголовнішого свята — Великодня, — пояснює отець Олег Стельмах зі Слобідки Козівського району. — Це період духовного очищення та вдосконалення. Через покаяння людина має примиритися з Богом і сама із собою. Сенс посту не в тому, щоби чогось не їсти, а в тому, аби зрозуміти, що найголовніше в нашому житті. В час посту людина повинна докласти зусиль, щоби поглибити свої стосунки з Богом та людьми.

Піст — це не «релігія шлунка». Під час нього їжа має бути простою. Треба менше приділяти уваги тому, що ми їмо. За словами дієтолога з Тернополя Оксани Жебрак, більшість людей дотримується несуворого посту, тобто вживає рибу й олію. Аби не зашкодити організму, потрібно, аби пісна їжа була простою, а її вживання — помірним.

— Церква, як добра мати, наказує, що протягом Великого посту християни повинні відмовитися від м’ясних і молочних страв, хоча б у середу і п’ятницю, а також від вживання алкоголю. Або помірковано вживати вино в ті дні, коли дозволено, — каже отець Олег.

«Українське православ’я» пише, що є ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати піст. Це хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. В таких випадках людина може вживати, наприклад, молоко, але для цього потрібно звернутися за благословенням до священика. З ним і треба визначати міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти, військові і ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися.

Для тернопільської дизайнерки Ірини Бесараб постити — це не означає не вживати м’яса чи молочних страв. Дівчина запевняє: піст для неї — це відійти від того, від чого дуже важко відмовитись, наприклад, від музики (особливо тоді, коли вона потрібна для натхнення) чи від спілкування в соціальних мережах.

— У дні посту я стараюся робити добрі справи, наприклад, якусь безкорисливу роботу, щось приємне для душі, а тіло я потреную у спортзалі, — розповідає дизайнер.

Багато хто запитує: як бути з подружнім життям під час Великого посту? Отець Олег вважає, що для подружжя посту немає — тут потрібна взаємна згода двох сторін і порозуміння. Та цитує слова о. Ігоря Царя: «Добре постити, але ще краще — накласти піст на язик, очі, вуха та думки».

Це правда, що найголовніше в піст — не «їсти» одне одного. А обмежувати себе в їжі чи ні — кожен вибирає сам. Адже Великий піст цінний не тим, у чому ми себе обмежуємо, а тим, на що саме витрачаємо час та зусилля.

Олена КОВАЛЬОВА,
студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини