Вільне життя

Наші гроші: милуємося і читаємо

Ми щодня маємо справу із грішми, але чи всі знають, що наші гривні — найкрасивіша валюта світу? Швейцарські фінансисти визнали це ще в 2008 році, порівнявши понад 50 найпопулярніших валют. І торік наша 200-гривнева купюра виборола титул найкрасивішої.

Та крім портретів письменників і державних діячів, на гривнях іще є текст. Нещодавно до редакції зателефонувала поетеса і бард із Тернополя Богдана Дурда й запитала: «Чи знаєте ви, що написано на наших грошах? Я подивилася кожну купюру і все переписала». Дослідження Богдани Йосипівни і мене спонукало пильніше придивитися до гривень. Отож, якщо ви не маєте під руками всіх купюр чи вас підводить зір, а хочеться дізнатися про гривні більше, то цей матеріал для вас.

На одно- і п’ятигривневих купюрах поряд із портретами Володимира Великого й Богдана Хмельницького тексту нема. На 50-гривневій — портрет Михайла Грушевського і напис «Історія України». Решту купюр розглянемо детальніше.

На двогривневій — зображення Ярослава Мудрого і такі його слова: «…якщо будете жити в любові між собою, Бог буде у вас». Вони взяті з «Повчання дітям» авторства Великого князя Київського. Ось його закінчена думка: «Якщо будете жити в любові, Бог буде при вас і дасть вам перемогу над ворогами, а як будете жити ненависно, в суперечках, то й самі загинете, і затратите землю ваших батьків та дідів, що вони здобули великим трудом».

На 10-гривневій купюрі маємо портрет Івана Мазепи і слова: «…а за віру хоч умріте і вольності бороніте!» Щоправда, в оригіналі вірша Мазепи вжите слово «воля»:

Самопали набувайте,
Острих шабель добувайте,
А за волю, хоч умріте,
І вольності бороніте.
Нехай вічна буде слава —
Же през шаблю маєм права!

А 20-гривнева купюра прикрашена портретом Івана Франка і першою строфою його вірша, але написаною драгоманівкою — правописом, що побутував в Україні наприкінці ХІХ століття:

Земле, моjа
всеплодьучаjа мати!
Сили, шчо в твоjіj движель глубині,
Крапльу, шчоб в боjу
сміліjше стоjати,
даj i міні!

На купюрі номіналом сто гривень — портрет Великого Кобзаря Тараса Шевченка і його слова:

Свою Україну любіть.
Любіть її… во врем’я люте,
В остатню, тяжкую минуту
За неї Господа моліть.

Найкрасивіша купюра, 200-гривнева, прикрашена портретом Лесі Українки та її словами:

За правду, браття, єднаймось щиро,
Єдиний маєм правий шлях…

Цікава 500-гривнева купюра. На ній зображений Григорій Сковорода, а поруч — символічний фонтан, з якого в різні посудини ллються струмені. Згори напис «Не равное всем равенство», а внизу — «Льются из разных трубок разные токи в разные». Ось цей афоризм без скорочень: «Не равное всем равенство: льются из разных трубок разные токи в разные сосуды, вкруг фонтана стоящие. Меншiй сосуд менее имеет, но в том равен есть большему, что равно есть полный». Це означає, що всіх нас Бог наповнює по вінця, але ми всі різні…

…Справді, є над чим подумати, є що роздивитися. Завдяки художникам Василеві Лопаті й Борисові Максимову, котрі розробили дизайн українських грошей. Нагадаємо, що ввійшли гривні в обіг у 1996-му. Звісно, за ці роки вони дуже змінилися, і особливо 200-гривнева купюра, але досі залишаються найкрасивішими.

А що ж означає сам термін «гривня»? За інформацією інтернет-джерел, спершу так називали монети номіналом у дві копійки, відтак — у три, десять. Походить термін з польської, він означав коштовну жіночу прикрасу на шию. В Давній Русі цим словом називали одиницю розрахунку. За одну гривню тоді можна було купити човен.

В ХІ столітті в Київській Русі гривнями називали важкі срібні монети, що проіснували кілька сотень років. Коли в XV столітті грошовою одиницею став рубль, терміном «гривня» послуговувалися для позначення одиниці ваги. У 1918 році в УНР знову з’явилася гривня як грошова одиниця, що проіснувала до 1922 року. Сучасна гривня як національна валюта України з’явилася внаслідок грошової реформи 1995—1996 рр. Люди середнього віку пам’ятають, що найперші гривні обмінювали за курсом 100000 купонокарбованців за одну гривню. А купонокарбованець вилучався з обігу протягом кількох місяців.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Лілія Костишин

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини