Вільне життя

Продовжує палати вогонь її пісень

Минають роки й десятиліття, а ми й сьогодні вслухаємось у її повчання «без надії сподіватись», вірити в «досвітні вогні». І нині «палають страшні, незагойнії рани / На лоні у тебе, Україно!» І нині актуальні її застереження: «Так буде доти, поки Велет (народ. — Д. П.) не зірве з себе пута й не закує в них ворогів; доки не розтрощить, не розколе і монарха, і царизм та не заживе новою, вольною, як завіщав батько Тарас, сім’єю». Так до нас звертається українська поетеса, духовна посестра Кобзаря Леся Українка, 145-ту річницю від дня народження якої відзначаємо наприкінці лютого.

Юні просвітяни разом зі своїми наставниками ЗОШ І—ІІІ ступенів – медліцею №15, ЗОШ №17, студенти ТНПУ ім. В. Гнатюка, Галицького коледжу ім. В. Чорновола, обласної експериментальної школи мистецтв ім. І. Герети зібралися в Тернопільській міській бібліотеці №4 для дорослих, аби вшанувати цю українську інтелектуалку, знавця 14-ти іноземних мов, незрівнянну поетесу, драматурга, художницю, збирача фольклору.

Присутні оглянули книжкову виставку «Я маю в серці те, що не вмирає», ілюстрації до Лесиних творів — чорно-білу графіку просвітянки Тетяни Бартух. Після цього ведучі вечора «Розкрилля її таланту» студентка Анастасія Клус із бібліотекарем Наталею Бартух розповіли про життєвий і творчий шлях Лесі Українки.

Голова міської «Просвіти» Дарія Чубата ознайомила присутніх зі створенням 18-річною Лесею, її братом Михайлом та Людмилою Старицькою «Плеяди молодих українських літераторів», заснуванням бібліотеки кращих творів світової літератури, перекладених українською мовою плеядівцями; розповіла про перебування поетеси у Галичині та знайомство з Іваном Франком і Михайлом Павликом.

Просвітяни студент Роман Рестрига, учні Мар’яна Когут, Уляна Уніят та Ірина Хоменко читали патріотичну лірику Лесі Українки. До них приєднались маленькі Остап Клус і Ганнуся Уніят, котрі декламували дитячі вірші поетеси. Дует вчителів-бандуристок «Елегія струн» у складі Юлії Хаварівської та Ірини Кріль виспівав українські пісні, які любила Леся Українка. Актори молодіжного театру «Багато галасу» із Галицького коледжу (художній керівник артистка Ірина Складан) у саморобних яскравих костюмах задушевно відтворили уривок з Лесиної «Лісової пісні». Бандуристам і акторам господиня бібліотеки, в якій відбувалося дійство, Світлана Козелко вручила подяки від директора Тернопільської центральної бібліотечної системи Наталії Денисюк.

Присутні та учасники святкування ще раз переконались у тому, що Леся Українка є взірцем натури цільної, сильної, вольової, самозреченої, одержимої вистражданими ідеями. Здійснилося її пророкування:

Як я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень
І стримуваний пломінь засіяє,
Вночі запалений, горітиме удень.

Д. ПРАВДИВА

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини