Вільне життя

Туберкульоз відступає

Напередодні Міжнародного дня боротьби із цією недугою спеціалісти традиційно обговорили ситуацію, що склалася із захворюванням на Тернопіллі. Кажуть, що дорослих пацієнтів помітно поменшало, а от здоров’я малих краян викликає побоювання.

Хворих — найменше в нас

Першим про позитивну тенденцію заявив головний лікар КУТОР «Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер», головний позаштатний спеціаліст-фтизіатр департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Вадим Рудик. Він зазначив, що за останні п’ять років в області рівень захворюваності на туберкульоз знижується. Окрім того, Тернопільщина може похвалитися найнижчим показником захворюваності в Україні і першістю щодо ефективності лікування таких пацієнтів.

Вадим Дмитрович повідомив, що у зв’язку зі зменшенням хворих на туберкульоз, а також через оптимізацію в медицині у спеціалізованому територіальному медичному об’єднанні «Фтизіатрія», що включає вісім закладів, відбувається скорочення ліжкового фонду. Так, якщо у 2010 році краян лікували на 640 ліжко-місцях, то тепер кількість останніх тільки 370. Реформи торкнулися і обласної протитуберкульозної лікарні в Плотичі — там планують обладнати хоспіс, а пацієнтів із недугами такого профілю відтепер лікуватимуть у Тернопільському протитуберкульозному диспансері. Надалі чиновники вирішуватимуть питання і про оптимізацію протитуберкульозних закладів у Заліщиках та Бережанах.

Торкнувся Вадим Рудик і питання фінансування СТМО «Фтизіатрія». На 2016 рік субвенція становить майже 57,5 млн грн. Чи не 80 відсотків коштів іде на заробітну плату працівникам, 8% — на енергоносії, на харчування — лише 3%.

— Це мало для наших пацієнтів. Грошей на ці витрати ми отримуємо практично в два рази менше, ніж інші області. На 2016 рік на харчування одного хворого у нас заплановано 12 грн, торік ця сума сягала 18 грн, — зазначив Вадим Дмитрович.

Про те, як вимальовується проблема туберкульозу у статистичних даних, присутнім повідомила заступник головного лікаря з лікувальної роботи Тернопільського обласного протитуберкульозного диспансеру Тетяна Романів.

Вона ще раз зазначила, що рівень захворюваності всіма формами активного туберкульозу в області знижується. За 2014 рік лікарі зареєстрували 500 хворих, тоді як за 2015-й — 409 осіб. Зменшилася кількість випадків рецидивів туберкульозу. Торік їх зафіксовано 111, у 2014-му — 127. Найнижчий рівень захворюваності в області спостерігають у Бучацькому, Гусятинському, Шумському районах, найвищий — у Кременецькому, Лановецькому та Монастириському.

Занепокоєння медиків викликає деякий ріст питомої ваги бацилярних та деструктивних форм захворювання. Це свідчить про те, що люди звертаються до спеціалістів несвоєчасно, тоді, коли недуга вже задавнена. Не можна назвати втішною статистику і щодо мультирезистентного туберкульозу: торік зареєстровано 124 таких хворих проти 136 у 2014-му. Зафіксовано більше 20 фактів, коли недугу діагностували у ВІЛ-інфікованих. Ці хворі отримують протитуберкульозні препарати та антиретровірусну терапію.

Ліки є. Бракує вакцини БЦЖ і туберкуліну

До слова, понад 58 відсотків усіх хворих на туберкульоз — безробітні люди працездатного віку, майже 20% недужих — пенсіонери. Понад 12 відсотків пацієнтів, у яких діагностували недугу, зловживають алкоголем, майже 20% є споживачами ін’єкційних наркотиків.

Попри це, шанс подолати туберкульоз є в кожного хворого. Необхідно лише позбутися шкідливих звичок та дотримуватися рекомендацій лікарів.

— Дев’яносто відсотків осіб, що були взяті на облік, одужують і можуть вести повноцінне життя, працювати, — заявила Тетяна Романів. Вона також зазначила, що Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер стовідсотково забезпечений протитуберкульозними препаратами, тож пацієнти купують за власні гроші лише медикаменти для лікування від супутніх захворювань.

Доповідь головного позаштатного дитячого спеціаліста-фтизіатра департаменту охорони здоров’я ОДА Світлани Мадич викликала чи не найбільше занепокоєння, адже йшлося про підростаюче покоління.

За словами Світлани Василівни, 2015 року зафіксовано значне збільшення кількості хворих дітей. Якщо у 2014-му туберкульоз виявили в одного маленького краянина, то торік недугу зафіксували вже у сімох, шестеро з них контактували із хворими дорослими. До того ж погіршилася структура недуги: в краї фтизіатри вперше поставили на облік ВІЛ-позитивну дитину, а в однорічного малюка діагностували мультирезистентний, тобто стійкий до ліків туберкульоз. Краща ситуація з підлітками. Якщо у 2014-му їх занедужало дванадцятеро, то торік — лише двоє.

Єдиним методом раннього виявлення туберкульозу в дітей залишається туберкулінодіагностика, каже Світлана Мадич. Та, на жаль, у 2015 році план з її проведення виконаний лише на 26 відсотків. Розв’язати проблему можна зусиллями районних рад, депутатів, адже туберкулін закуповується за кошти місцевих бюджетів. Тож медики не втрачають надії, що цьогоріч ситуація таки покращиться.

Ще тривожніший показник щодо вакцинації БЦЖ. Хоча це первинний захист дитини від страшної недуги, щеплення отримали лише 14 відсотків новонароджених. Зарадити цій ситуації важко, бо вакцина постачається централізовано з Києва та була надана в недостатній кількості. Вплинути на її закупівлю лікарі змоги не мають. Питання гострої потреби в забезпеченні області туберкуліном та вакциною БЦЖ торкнулася і лікар-епідеміолог ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» Світлана Маціпура.

А ось професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського Світлана Корнага розповіла присутнім про співпрацю викладачів вишу із медиками диспансеру. Студенти відвідують заняття на базі цього медичного закладу та мають змогу навчитися, як правильно визначати недугу, розпізнавати її симптоми. Окрім того, майбутні лікарі розглядають рентгенограми, спілкуються із хворими, бувають у лабораторії, де виявляють мікобактерії туберкульозу.

Не менш важливим питанням, яке обговорили під час заходу, є профілактика захворювання. Наскільки важливі гігієна житла, умов праці, харчування, дотримання здорового способу життя, своєчасне флюорографічне обстеження для запобігання туберкульозу, а також прищеплення цих навичок дітям і молоді, нагадали завідувачка відділення КУТОР «Центр здоров’я» Галина Зот і голова Тернопільської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Олександра Бригадир.

Головна медична сестра, керівник патронажної служби обласної організації Товариства Червоного Хреста Марія Кокіс також розповіла про програму допомоги хворим на мультирезистентний туберкульоз. Вона діє за підтримки Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, і тепер до неї включені більше трьох десятків недужих краян.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Мар’яна Бобрівець

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини