Вільне життя

Умови призначення і проведення перерахунку пенсій науковим працівникам

Із 16 січня 2016 р. набрав чинності Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність», який передбачає певні зміни в пенсійному забезпеченні наукових працівників.

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівникові призначається:

  • чоловікам — за наявності страхового стажу 35 років, після досягнення 62 років, якщо стаж наукової роботи не менший як 20 років;
  • жінкам — за наявності страхового стажу 30 років, після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо стаж наукової роботи не менший як 15 років.

Пенсійний вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до цього закону для жінок і чоловіків, збільшується поетапно на шість місяців на рік.

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60% від суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування (внески).

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р.

Тобто враховується уся заробітна плата в період роботи на наукових (науково-педагогічних) посадах як за основним місцем, так і за сумісництвом.

Якщо період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р., становить менше як 60 календарних місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника підряд до першого липня 2000 р. незалежно від перерв. Слід звернути увагу на те, що заробітна плата до першого липня 2000 р., одержана за роботу на наукових (науково-педагогічних) посадах за сумісництвом, не враховується у розрахунку пенсії.

Норма щодо проведення оптимізації заробітної плати залишилася незмінною. Отже, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше як 10% тривалості наукового стажу.

У будь-якому разі період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, передбаченого цим законом, не може бути меншим за 60 календарних місяців.

Для обчислення заробітку під час при–значення пенсії науковому (науково-педагогічному) працівникові застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, в тому числі в сільському господарстві, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, в тому числі в сільському господарстві, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері статистики.

При цьому заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати граничної суми заробітку (доходу), з якої справляється збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. З першого січня 2016 р. максимальна величина бази нарахування єдиного внеску — це максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює 25 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.

Обов’язковою умовою для призначення пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам, відповідно до цього закону, є звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника. Проте це не стосується осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), укладеним після досягнення пенсійного віку.

Незмінними залишились умови, за яких призначаються пенсії з інвалідності науковим (науково-педагогічним) працівникам та пенсії в разі втрати годувальника непрацездатним членам сім’ї померлого наукового (науково-педагогічного) працівника.

Пенсіонерам, які після призначення пенсії, відповідно до цього закону, працювали за строковим трудовим договором (контрактом) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників і набули не менш як 24 місяці страхового стажу, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням стажу наукової роботи після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника за весь період страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р. Тобто під час проведення перерахунку пенсії враховується заробітна плата наукового (науково-педагогічного) працівника, починаючи з першого липня 2000 р., у тому числі з урахуванням сум заробітку за сумісництвом. При цьому заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до першого липня 2000 р., яка була врахована під час призначення (попереднього перерахунку) наукової пенсії, не враховується. Заробіток за роботу за сумісництвом враховується тільки за роботу на наукових (науково-педагогічних) посадах. Для проведення перерахунку пенсії (призначення) слід надати до органу Пенсійного фонду України разом із заявою довідки, що підтверджують належність займаних посад, у тому числі й за сумісництвом, до наукових, а також довідки про заробітну плату як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Під час обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням норм законодавства, які діють на час його проведення: пенсія визначається у розмірі 60% від заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника.

Право на призначення пенсії, відповідно до цього закону, мають також особи, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах в установах, організаціях і на підприємствах незалежно від форми власності та мають необхідний стаж наукової роботи.

Головне управління Пенсійного фонду України в області

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини