Вільне життя

Захисти свій сад

gazon_2

Плодові дерева вимагають належної підживи цілий рік. Коренева система їх споживає біологічно активні сполуки постійно, у тому числі і в зимовий період. Добрива, внесені восени, не завжди можуть забезпечити необхідну концентрацію і співвідношення біологічно активних компонентів протягом усього періоду вегетації.

Ось чому необхідне весняне підживлення плодових дерев як позакореневе, так і грунтове. В цей же час слід білити стовбури, обрізувати дерева, обприскувати, щоб захистити від шкідливих комах, здатних знищити майбутній врожай.

З урахуванням початку розвитку всіх цих організмів боротьбу з ними необхідно починати до розпускання бруньок. Це зазвичай буває у так званий період лютнево-березневих «вікон».

Ще до першої обробки, рано навесні (в березні або на початку квітня), плодові дерева очищають від відмерлої кори, сухих гілок, білять стовбури, а також зачищають некрози кори, після чого обробляють стовбури розчином мідного або залізного купоросу і замащують рани садовим варом.

Упродовж січня-березня знімають і знищують зимуючі гнізда та яйцекладки білана жилкуватого, золотогуза, кільчастого і непарного шовкопрядів, муміфіковані плоди, обрізають гілки, уражені борошнистою росою, паршею, моніліозом.

До початку сокоруху зачищують рани на штамбах і скелетних гілках із захопленням здорових тканин, дезінфікують їх 3—5%-м розчином мідного купоросу і замащують водоемульсійною фарбою з додаванням 2%-го топсіну М.

Обробка саду від шкідників

Поки бруньки не прокинулися, слід подбати про захист рослин від попелиць. Оглянувши дерева, можна помітити на гілках мурах, а при уважнішому огляді — побачити поруч із набухлими бруньками чорні крапки, які є кладкою яєць попелиць. При появі першої зелені ці комахи вилупляться з яєць і почнуть харчуватися соковитим листям, завдаючи шкоди саду.

Бордоська рідина. Щоб не допустити поширення шкідників, досвідчені садівники рекомендують на початку весни обприскати дерева і ягідні кущі бордоською рідиною, яка є сумішшю гашеного вапна і мідного купоросу. Цей етап садових робіт необхідно проводити відразу ж після того, як зійде сніг, і обов’язково до розпускання бруньок. Бордоська суміш — перевірений засіб у боротьбі з небезпечними шкідниками саду.

Розчин карбаміду і мідного купоросу. Ще одним розчином для обробки дерев є суміш сечовини (карбамід) з мідним купоросом. Як правило, інсектицидні комплекси, що містять ці складники, продаються в спеціалізованих магазинах і розраховані на 8—10 літрів води. Комбінація сечовини з мідним купоросом вбиває спори грибків, кладки яєць багатьох небезпечних комах, у тому числі й квіткоїдів, захищає рослину від весняних заморозків, затримуючи період цвітіння на один-два тижні.
Головне при обробці — строго дотримуватися рекомендованого дозування. Плюсом використання цих речовин є те, що, крім знищення шкідників, засіб є позакореневим підживленням для рослин. Сечовина, потрапляючи безпосередньо на гілки, бруньки і кору, підживлює дерево сполуками азоту для пробудження і активного росту. Крім плодових дерев, слід обприскати цим розчином кущі смородини і агрусу.

Грунтове підживлення плодових дерев

Весняне підживлення починають ще в березні, вносячи в сніг, що тане. Це зручно в усіх відношеннях: ходити по снігу простіше, а перетворюючись на воду і проникаючи в грунт, він потягне за собою і добрива. Добре розчинні мінеральні суміші розсипають у пристовбурні круги жменями по 30—40 грамів. Молодим деревам достатньо однієї такої жмені або двох. Дорослим екземплярам потрібно більше — від двох до п’яти жмень.

Бажано, щоб у пристовбурних кругах грунт був не забур?яненим, оскільки коренева система бур’янів забирає з грунту поживні компоненти, необхідні дереву і майбутнім плодам.

Щоб забезпечити доступ кисню до коріння, землю в пристовбурних кругах слід перекопувати і розпушувати. Після цих заходів зазвичай залишається неглибока борозна по контуру, в яку і закладають на вибір органічні або мінеральні підживлення. Потім їх злегка прикопують землею. А регулярні поливи і опади допомагають доставляти активні корисні сполуки в глиб землі, звідки вони й поглинаються кореневою системою дерева.

Внутрішньогрунтове підживлення дерев доцільно проводити за 15—20 днів до початку цвітіння (березень-квітень). У цей період деревам потрібно багато сполук азоту. Використовують швидкодіючі азотовмісні добрива: з органічних найкраще підходить пташиний послід, а з мінеральних — аміачна селітра.

І пам’ятайте, що весняне підживлення плодових дерев і кущів, а також обробка проти шкідників — запорука високоякісного щедрого врожаю саду.

Важко запобігти пошкодженням, яких завдають плодовим деревам гризуни та морози. Якщо захистити дерева не вдалося, то їх потрібно лікувати. Найкраще рани заживають у дерев із великою кількістю коренів і листя, яке підтримує активний фотосинтез.

Що треба пам’ятати, підживлюючи дерева навесні.

  1. Коренева система будь-якого дерева завжди швидше засвоїть добрива, внесені в рідкій формі.
  2. Підживлювати саджанці можна тільки після вкорінення.
  3. Будь-яке підживлення бажано вносити у вечірній час, або в похмуру погоду.
  4. Сухі добрива слід вносити безпосередньо перед поливом або відразу після нього. Виняток — підживлення по снігу, що тане.
  5. Рідкі добрива вносять тільки у вологий грунт. Якщо не дотримуватися цього правила, можуть бути опіки коренів, що призводять до тривалої хвороби або навіть загибелі дерев.

О. МАРТОВИЧ,
начальник відділу — державний фітосанітарний інспектор відділу методологічного прогнозування Тернопільфітоінспекції.
О. ОДУД,
завідувач відділу фітосанітарних процедур Тернопільської фітолабораторії.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вільне Життя

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини