Вільне життя

Відставка Яценюка: що далі?

Експерти впевнені, що заява про відставку Арсенія Яценюка свідчить про домовленість щодо призначення нового уряду на чолі з Володимиром Гройсманом, і це відбудеться цього тижня. Епопея з можливою відставкою Арсенія Яценюка тривала останні півроку, а після спроби звільнити його 16 лютого розмови про зміну уряду тільки посилились.

Протягом останніх кількох місяців у ЗМІ озвучувались найнеймовірніші сценарії зміни уряду та кандидатури на посаду прем’єра, але все впиралося в добровільну відставку Арсенія Яценюка з посади, адже він мав імунітет до осені.

Минулого пленарного тижня у парламенті стало зрозуміло, що найімовірнішим сценарієм виходу з урядової кризи є призначення прем’єром спікера Володимира Гройсмана, який є близьким соратником президента Петра Порошенка.

При цьому посаду спікера Ради має отримати фракція Арсенія Яценюка.

Фракціям БПП та “Народному фронту” не вдалося залучити до нової коаліції “Батьківщину”, після чого вони почали заманювати до свого складу позафракційних депутатів, щоб мати можливість створити коаліцію на двох.

За останніми заявами низки депутатів від БПП, їм вдалося домовитись про залучення до своїх лав до 230 депутатів, чого може бути достатньо для формування коаліції.

Наступного пленарного тижня, який почнеться 12 квітня, питання заміни уряду може бути остаточно вирішене.

ВВС Україна запитала в українських політологів, як вони бачать подальший розвиток подій після добровільної відставки Арсенія Яценюка.

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій

“Відставка Арсенія Яценюка вирішує видиму частину кризи – вона відкриває шлях новому уряду.

Зрозуміло, що добровільна заява про відставку прем’єра означає, що є вже домовленість про затвердження нового уряду на чолі з Володимиром Гройсманом. Це станеться вже цього тижня, якщо не у вівторок, то у четвер.

Але для подолання політичної кризи мають бути потужніші інструменти перезавантаження влади, а це можуть бути вже тільки вибори.

Те, що ми побачимо цього тижня – це просто пігулка від болю, але десь восени буде потрібна хірургічна операція, і на нас чекають дочасні вибори або вже восени, або на початку 2017 року.

Для мене головним показником політичного процесу є те, що більшість партій парламенту готуються до дочасних парламентських виборів. Відставка Арсенія Яценюка тільки підштовхне їх до боротьби за ці вибори.

Ми розуміємо, що наступного тижня дві фракції – БПП та “Народний фронт” – сформують коаліцію на двох. Це коаліція проти виборів, а всі решта – їх хочуть.

Коаліцію створюють із тактичного міркування: відтягнути неминуче – дочасні вибори Ради.

У коаліції буде всього 230 голосів, це мало до нормальної роботи. Будуть домовлятися з іншими фракціями та групами. А домовлятися будуть за рахунок бюджетних преференцій та інших речей. Функціональної єдності влади не буде.

Важко очікувати від уряду з підтримкою 230 депутатів ефективних реформ, всі рішення потребуватимуть важких перемовин із депутатами і проекти законів там будуть піддавати процедурі “політичної кастрації”, що їх вихолощуватиме”.

Олексій Гарань, професор “Києво-Могилянської академії”

“Я завжди наполягав, що дочасних виборів зараз треба уникнути. Вони нічого позитивного країні не дадуть, фрагментують парламент ще більше і ускладнять ситуацію.

Тому якщо зараз після відставки уряду вдасться сформувати коаліцію з двох фракцій, то це сприятиме стабілізації країни. Чи це використають для проведення реформ новим урядом – питання спірне.

Складність роботи коаліції у 226 чи 230 голосів зрозуміла, але ми же розуміємо, що багато законів будуть підтримувати і в “Самопомочі”, і в “Батьківщині”, і в інших групах парламенту. В коаліцію вони не увійдуть, але підтримувати багато рішень Ради будуть.

Це потрібно не просто щоб зберегти нинішній парламент від перевиборів, а щоб робити справді важливі речі. Зараз є поштовх для проведення реформ, проте їхня реалізація поки що під питанням”.

Володимир Фесенко: директор центру прикладних політичних досліджень “Пента”.

“Якщо Арсеній Яценюк зробив офіційну заяву про відставку, то можна прогнозувати, що у складі двох фракцій, які створюють нову коаліцію БПП та “Народний фронт”, вже є більше 226 голосів.

Тому запускається сценарій заміни прем’єр-міністра та оновлення уряду. Або новим прем’єром стане Володимир Гройсман, або криза триватиме, інших варіантів немає.

Коаліція з двох фракцій буде більш консолідована, ніж коаліція з п’яти фракцій, яка існувала раніше. Малі фракції були внутрішньою опозицією.

Фракція Яценюка залишається в коаліції, у них є інтерес не провокувати дострокові вибори.

Голосування може бути у вівторок або четвер. Можливо, у вівторок спочатку будуть скандалити щодо історії з офшорами Порошенка, а вже потім розглянуть урядове питання.

Звичайно, є проблема, що в середині БПП є частина напівопозиційних депутатів, які дуже рідко голосують. Дисципліна в БПП дуже низька їм часто не вистачатиме голосів. Але як і раніше голосувати більшість принципових питань будуть допомагати інші депутатські групи або й колишні партнери у коаліції.

Індикатором стійкості коаліції та уряду буде не кількість людей у її складі, насправді таким показником буде затвердження програми уряду, який дає річний імунітет.

Якщо ж програму не затвердять, то будуть ризики перевиборів восени чи на початку наступного року.

Навіть якщо затвердять програму уряду, то прихильники дочасних виборів можуть використати вулицю для провокування нових виборів.

Великим спрощенням є говорити, що Володимир Гройсман є людиною Порошенка і президент бере під контроль уряд. Володимир Гройсман, Борис Ложкін, який може з’явитися в уряді, – це люди, пов’язані з президентом.

Але всі, хто знає Гройсмана, розуміють, що він досить самостійна людина. Нагадаю, що Гройсман не є членом якоїсь партії. А на місцевих виборах 2015 року він підтримував іншу партію, яка йшла на виборах у Вінниці, а не Блок Порошенка.

Гройсман буде достатньо самостійною фігурою. Він працюватиме на власні інтереси, не буде маріонеткою, хоча не буде конфліктувати з Петром Порошенком.

Вважаю, що якби західні партнери не схвалювали зміну уряду, то не було би відставки Арсенія Яценюка. Думаю, згода на заміну була”.

Джерело: ВВС Україна

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини