Вільне життя

Військові навчання у заповіднику?

Безпрецедентний випадок стався у природному заповіднику «Медобори». Цими днями на його територію вночі без будь-якого попередження та інформування адміністрації вдерся 8 полк спецназу В4252. Наступного дня прибула інша група спецназу з американськими колегами.

Чому військові завітали в заповідник? Свій «візит» мотивували тим, що для навчань їм видали топографічні карти 1982 року, на яких природного заповідника «Медобори» нема. А воно й не дивно, адже він заснований у 1990-му. Дивно тільки, чому в 2016 році користуються мапами такої давності.

Варто нагадати, що «Медобори» мають найвищу категорію заповідності, а це означає, що на їхній території заборонені будь-яка діяльність і перебування. За порушення передбачена кримінальна відповідальність.

Детальніше про події розповів директор заповідника «Медобори», кандидат сільськогосподарських наук Михайло Ярославович Музика.

— Минулого понеділка на нашу територію без будь-яких попереджень та узгоджень приїхали квадроцикли, військові вантажні автомобілі та інша техніка з особовим складом. Армійці зламали шлагбаум, що обмежує рух на заповідній території. Ми почали розбиратися в ситуації. З’ясувалося, що це військовослужбовці із Хмельницької області та американський інструктор. Вони почали доводити нам, що мають проводити тут упродовж тижня тактичні спеціальні заняття із проведенням стрільби холостими патронами. Ніякі аргументи, що це заповідна територія, а тому такі дії суперечать чинному природоохоронному законодавству, не допомагали. Представники американської сторони із розумінням сприймали аргументи лісників та працівників заповідника, чого не скажеш про керівництво української військової частини. Один з її представників поводив себе цинічно, грубо матюкався, доводячи свою правоту. Ми почали терміново з’ясовувати ситуацію з Державним агентством лісових ресурсів, військовою прокуратурою, керівниками місцевої влади, СБУ, громадськими екологічними організаціями. Деякі з них прибули на місце події, контактували з військовими.

На місце події прибули представники державної екологічної інспекції та військової прокуратури. Екологи задокументували правопорушення.

Військові таки залишили територію природного заповідника. Вони зачистили ті місця, де перебували люди й техніка, — каже Михайло Музика.

На сайті «Соцпортал» з’явилося повідомлення: «Екологи Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» закликають керівництво Міноборони України відмовитись від практики експлуатації об’єктів природно-заповідного фонду для військових потреб». Чи прислухаються до цього — покаже час.

Христина ГАНУЩАК,
студентка факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото Ігора МЕЛІКА

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини