Вільне життя

Дивовижну здібність знайдено у помідорів

Британські та американські вчені виявили, що речовина у помідорах ефективно захищає мембрани клітин від шкідливої ​​дії іонізуючого випромінювання. Результати дослідження опубліковані в журналі FEBS Letters. 

Співробітники Манчестерського університету з колегами з Кіля і Берліна вивчили радіопротектівний ефект лікопіну – антиоксиданту з групи каротиноїдів, що додає помідорам і деяким іншим плодам характерний червоний колір. Для цього його додавали в культури людських лімфоїдних клітин, на які діяли гамма-випромінювання.

З’ясувалося, що лікопін захищає мембрани клітин від шкідливої ​​дії випромінювання, причому радіопротективний ефект залежить від концентрації кисню в навколишньому повітрі. При нульовому вмісті кисню каротиноїд зменшував пошкодження мембран приблизно в 50 разів, при 20-процентному (атмосферне повітря) – в п’ять разів, а при 100-відсотковому протективного ефекту майже не було.

Таким чином, радіозахисна дія лікопіну не пов’язана з нейтралізацією супероксидних радикалів, що утворюються з кисню під дією радіації.

За словами Рут Едж (Ruth Edge), яка брала участь в дослідженні, виявлений ефект лікопіну можна використовувати для профілактики променевої хвороби при аваріях на атомних станціях і підвищити ефективність радіотерапії. Хорошим джерелом лікопіну є томати, приготовлені з маслом. Воно збільшує всмоктування каротиноїдів у шлунково-кишковому тракті.

Дослідники мають намір продовжити експерименти, використовувати інші каротиноїди і різні типи іонізуючого випромінювання, такі як потік протонів і альфа-частинок.

Через свої антиоксидантні властивості лікопін досліджували як можливий препарат для профілактики серцево-судинних і онкологічних захворювань, проте його ефект був незначний.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини