Вільне життя

Ендоскопія — найточніший метод обстеження

За останніх 20 років ендоскопічні методи досліджень досягли значних успіхів у діагностиці та лікуванні органів шлунково-кишкового тракту і дихання. Ендоскопія почала відігравати вирішальну роль не тільки у визначенні діагнозу, а й у проведенні радикального лікування широкого спектру захворювань шлунково-кишкового тракту та легень, панкреато-біліарної системи і злоякісних новоутворень.

Страшна не діагностика, а байдужість до свого здоров’я

Належне надання населенню медичної допомоги в ендоскопічній галузі — це виконання досліджень за відповідними показаннями, проведення точної діагностики, успішних лікувальних втручань, водночас із забезпеченням максимального комфорту для пацієнта та зведенням до мінімуму ризику можливих ускладнень.

Створене в 1980 році на базі тодішньої Тернопільської обласної, а тепер університетської лікарні ендоскопічне відділення відповідає саме таким вимогам. Воно оснащене новітньою ендоскопічною апаратурою для дослідження стравоходу шлунка, дванадцятипалої кишки, товстого кишечника, гортані, голосових зв’язок, трахеї, бронхів, панкреато-біліарної системи. У відділенні працює троє лікарів-ендоскопістів з вищою категорією і один кандидат медичних наук з великим стажем роботи за спеціальністю. Медики пройшли стажування у кращих клініках Москви, Тюмені, Києва, Дніпропетровська.

За час існування ендоскопічного відділення ми виконали більше 300 тисяч ендоскопічних досліджень. А це десятки тисяч врятованих людських життів.

У нашій роботі важливо не відставати від технологій, іти в ногу з часом, новітніми методами лікування. Ендоскопіст, як кожен лікар, повинен постійно удосконалюватися, бути в курсі всіх новинок у нашій галузі, щоб їх освоїти. Точність, скрупульозність — це основні риси ендоскопіста.

У багатьох клінічних випадках визначити діагноз без ендоскопічних досліджень майже неможливо. Це найточніший метод обстеження, тому що достовірність ендоскопії сягає до 92 відсотків, а при поєднанні її з біопсією — 98%.

Хворі часто бояться ендоскопічних досліджень, тому робимо все можливе, щоб обстеження проходило якомога легше, без ускладнень, із застосуванням психоемоційної підготовки пацієнтів. Як каже народна мудрість: «Мета виправдовує зусилля». Правильно визначений за допомогою ендоскопії діагноз — основа ефективного та успішного лікування.

Без ендоскопічних досліджень неможливо собі уявити діагностування злоякісних пухлин різних органів і систем організму — раку стравоходу, шлунка, кишечника, гортані, підшлункової залози, печінки, легень. До слова, у Японії 75 відсотків випадків раку шлунка, кишечника діагностується на І—ІІ стадіях, коли ефективність лікування найбільша. В Україні ж така статистика — лише 25—30%.

Поєднання уважного ставлення громадян до свого здоров’я, раннє звернення за медичною допомогою при появі перших тривожних ознак і точність нашої діагностики дасть можливість вчасно визначити правильний діагноз на І—ІІ стадіях розвитку раку і провести ефективне і радикальне лікування, в тому числі й оперативне. Тож приходьте до нас вчасно, не ризикуючи найдорожчим — здоров’ям.

Коли у шлунку… брошка

Важлива роль ендоскопії в діагностиці виразок слизової стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки, кишечника, виразкового неспецифічного коліту, ерозивних процесів і запалення цих органів.

Езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС) є найпоширенішим ендоскопічним дослідженням. Належним чином виконана ЕГДС забезпечує цінну інформацію про захворювання верхніх відділів травного каналу. Крім того, проведення міні-інвазивних ендоскопічних втручань під час виконання ЕГДС забезпечує основу лікування шлунково-кишкових кровотеч, видалення доброякісних новоутворів (поліпів) та злоякісних пухлин.

Для діагностики товстого кишечника лікарі відділення освоїли і широко використовують у клінічній практиці ендоскопічне дослідження — колоноскопію.

Важко уявити собі діагностику захворювань гортані, легень без ендоскопічного дослідження — ларингоскопії і бронхоскопії.

Особлива роль ендоскопії в ургентній патології — видаленні сторонніх тіл з органів шлунково-кишкового тракту та легень і при кровотечах в них.

Із 1980 року лікарі нашого відділення провели видалення 536 сторонніх тіл. З них зі стравоходу — 402, шлунка — 49, бронхів — 89. Це сотні врятованих життів дітей та дорослих. Кожен випадок — своєрідний урок, набутий досвід. Сторонніми тілами, які потрапляли в людський організм випадково, під час прийому їжі чи ігор або зумисне, із суїцидальною метою, були виделки, ножі, напильники, цвяхи, гудзики, кістки тварин, монети, брошки, зубні протези. Діти також ковтали горіхи, насіння соняшника, гарбузове насіння. Тому батькам потрібно бути дуже обережними, уважними при забавах малечі, особливо з дрібними предметами.

Дотепер залишаються не цілком розв’язаними, попри значні успіхи у використанні сучасних високоефективних противиразкових препаратів, проблеми ефективного лікування гострих і хронічних кровотеч із шлунково-кишкового тракту, легень.

За даними центру медичної статистики України, захворюваність на виразкову хворобу в нашій країні за останніх 10 років зросла на 38,4 відсотка, а частота ускладнень збільшилася у 4—4,5 раза. Зросла і залишається високою летальність при цій патології.

Застосування сучасної ендоскопічної техніки з діагностичною і лікувальною метою, сучасні підходи до консервативного та оперативного лікування з цією патологією хоча й знизили показники летальності, але і сьогодні вони залишаються високими, досягаючи серед осіб старшого віку до 30—50 відсотків. У структурі летальності в екстрених випадках це становить 21—24% і займає друге місце після гострого панкреатиту. У розв’язанні цієї проблеми одним з ключових моментів є застосування ендоскопічних досліджень не тільки з метою діагностики, верифікації джерела кровотечі, але й лікування — зупинки кровотечі (обколювання, коагуляція, кліпування).

Для ефективнішого і раціональнішого надання екстреної допомоги при кровотечах з легень і травного тракту ендоскопісти нашого відділення виїжджають у складі ургентної хірургічної бригади безпосередньо до ліжка хворого в районні, номерні лікарні, наблизивши спеціалізовану допомогу до сільського жителя. Така тактика виявилася досить ефективною.

Насамкінець звертаюся до жителів області із проханням об’єднати наші спільні зусилля для боротьби з важкими недугами, про які я згадував вище. Закликаю краян чимшвидше, за перших ознак захворювання звертатися до нас в ендоскопічне відділення Тернопільської університетської лікарні. Ми своєю чергою докладемо всі можливі зусилля, щоби чітко діагностувати та верифікувати захворювання і визначити найбільш ефективну тактику лікування — консервативного чи оперативного. А це, без сумніву, покращить прогноз таких недуг.

Сергій ФАРЕНЮК,

кандидат медичних наук,

лікар вищої категорії.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини