Вільне життя

Коли великі були дітьми

Про наших видатних земляків — оперну співачку Соломію Крушельницьку, скульптора Михайла Паращука, малярку, скульптора, писанкарку, письменницю Оксану Лятуринську, політичну діячку Славу Стецько — написано чимало. Але спроб зазирнути в їхнє дитинство майже не було. До того ж в одній книжці, та ще й адресованій юним читачам. Це зуміла зробити талановита київська поетеса, прозаїк, перекладач Анна Багряна у збірці оповідань «Здійснені мрії», яку сама й проілюструвала. Вона недавно побачила світ у Києві. 

Четверо згаданих уродженців Тернопільщини тут репрезентовані разом з іншими особистостями світового рівня. Це, зокрема, актриса Марія Заньковецька, композитор і хоровий диригент Микола Леонтович, учений Ілля Мечников, педагог Софія Русова, борець Іван Піддубний, помолог Левко Симиренко, поет Олександр Олесь, авіаконструктор Ігор Сікорський, хореограф Василь Авраменко, хірург Микола Амосов, поетеса і громадська діячка Олена Теліга, художниця Марія Приймаченко, письменник Іван Багряний, вишивальниця Віра Роїк, композитор Володимир Івасюк та дизайнер одягу Михайло Воронін. Двадцять видатних постатей, які прославили Україну. Усі вони свого часу були дітьми. І кожен мав мрію…

Невипадково на цю книжку відразу ж після її виходу відгукнулася позитивною рецензією «Літературна Україна». Один із найавторитетніших сучасних критиків Сергій Дзюба, зокрема наголосив: «Це дуже патріотична збірка й водночас — надзвичайно цікава, пригодницька. Читати її легко й приємно… Кожне оповідання… щиро зворушує…»

Щоб ознайомити читачів зі стилем авторки, наведу уривки з оповідання про Соломію Крушельницьку: «Соломійка схилилася над квітником. Заплющивши очі, вдихала ніжні пахощі розквітлих тюльпанів. Тим часом пісня сама лилася з її вуст:

— Ой у гаю, гаю
квітів є багато,
будемо між ними
кращу вибирати…

Де б не була, що б не робила, завжди їй хотілося співати…

Кілька днів тому отець Амвросій зламав ногу і тепер змушений був лежати вдома в ліжку. Цього разу він зібрав довкола себе усіх дітей — а було їх у Крушельницьких аж восьмеро! — і почав перевіряти, хто який голос має. А тоді пояснив їм, як потрібно читати ноти.

Поки батько одужував, діти розучили подільські та галицькі народні романси. А ще — твори відомих композиторів, які їхня мама Теодора виконувала на фортепіано. За кілька місяців Крушельницькі створили справжній домашній хор.

Та найсумліннішою ученицею з-поміж усіх дітей виявилася Соломія. Навчившись грати на фортепіано, вона цілими днями просиджувала за інструментом. При цьому не переставала співати — вдома, на вулиці, в сільському хорі, на майдані, в гурті дівчат. Її голос вирізнявся особливою силою, дзвінкістю і красою…»

Мені як авторові документальної повісті та п’єси про С. Крушельницьку було особливо приємно читати ці рядки. Як образно, дохідливо для юних читачів написано про атмосферу, в якій виростала співачка світової слави, як точно відтворено роль батьків у вихованні дітей!

І в такому форматі витримано всі двадцять оповідок, кожна з яких завершується лаконічною довідкою про життєвий шлях і здобутки тієї чи іншої особистості. Отже, і дітям цікаво читати, і дорослі — батьки, вчителі — мають матеріал для подальшої розмови на цю тему.

Залишається додати, що збірку «Здійснені мрії» Національна рада жінок України занесла до списку найважливіших патріотичних книжок, рекомендованих для української діаспори. Видання вже передали громадам земляків у США, Німеччині, Італії, Канаді.

Такі книжки, як зазначив Сергй Дзюба, неодмінно повинні бути в шкільній програмі, якщо ми справді хочемо, щоб наші діти росли розумними, чуйними і порядними людьми, справжніми патріотами України.

Богдан МЕЛЬНИЧУК

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини