Вільне життя

Лемки Борщівщини об’єдналися для спільної праці

Нещодавно було представлено відновлену громадську організацію «Лемки Борщівщини», яка діяла на початку 90-х. Із певних причин її діяльність була припинена і ось тепер відродилася знову. Очолив організацію відомий громадський діяч Борщівщини, колишній голова міської ради Василь Михайлович Тимош. 

Не зважаючи на важкі часи, представники так званої «української Атлантиди», як писав Ярослав Теплий, — зниклої території на Лемківщині, виявили бажання жити і працювати в спільній родині. У Борщеві проживає чимало представників цього неповторного народу, яких силою переселили з рідних країв, вирвавши з корінням душу і серце. Але вони не зламалися. І куди б не заносила доля — приживалися, гуртувалися та починали нове життя. Трагедію лемківського народу неможливо забути, ще до сьогодні озивається вона щемом у серцях людей, які пережили депортацію, голод, смерть… Самі лемки стверджують, коли в них забрали землі, вони відродилися у творчості. Тому так багато серед представників цього народу художників, поетів, співаків, письменників зі світовим ім’ям. Їхні пісні — то душа народу, його суть, біль, смуток і радість одночасно. Такого колориту в пісенній творчості не знайдете у жодного народу світу!

Лемки — працьовитий та волелюбний народ зі своєю неповторною і самобутньою культурною спадщиною, яка дивує, зачаровує. Московським поневолювачам вдалося свого часу насильно виселити їх із багатих і обжитих земель, але не вдалося зламати свободолюбивого духу. Як тільки-но зазоріла незалежність України, громади лемків у різних містах і селищах почали об’єднуватися. Так було і в Борщеві. На хвилі патріотичного піднесення розпочали роботу зі створення громадської організації, яка виконувала дуже важливу функцію з відновлення культурної спадщини, її популяризації. Вдалося організувати поїздку членів організації до рідних місць у вже теперішній Польщі та на фестиваль «Од Русаль до Яна». У Борщеві відбулася навіть перша «Лемківська ватра» — фестиваль, який мав стати традиційним саме в нашому місті. До його створення та організації долучився тодішній мер Василь Тимош.

І ось тепер ГО «Лемки Борщівщини» заявили про себе знову. До лав новоствореної організації долучилося чимало жителів міста, району — представників цього народу в другому, третьому поколіннях. Зустріч вийшла по-домашньому щирою. Бо там, де зустрічаються лемки, інакше бути не може. Із благословенним словом звернулися до учасників зібрання настоятелі храмів міста отці Іван Яворський та Богдан Боднар. Священики подарували голові Василеві Тимошу ікони Богородиці для Божої опіки і захисту. Унікальні ікони Богородиці, написані у лемківському стилі, вручили пану Василеві також відомий підприємець і меценат із Борщівщини Богдан Федорчук та наш земляк, колишній заступник голови РДА Ігор Кунець, батьки і діди яких теж є вихідцями з Лемківщини.

До слова, сім’я Богдана і Лесі Федорчуків уже давно популяризує лемківську культуру у своєму відпочинковому комплексі «Затишок», відкривши тут справжній музей просто неба. У «Лемківській газдівці» можна оглянути красиві вишиванки предків, реманент, предмети побуту, а заразом замовити смачні страви лемківської кухні. Тут варто побувати, аби відчути той неповторний дух предків і унікальної спадщини, яку подружжя Федорчуків зуміло зберегти й відтворити для нас.

Із вітальним словом до присутніх звернулись директор Тернопільського обласного художнього музею і редактор часопису Всеукраїнського товариства «Лемківщина» «Дзвони Лемківщини» Ігор Дуда та голова Чортківського районного товариства «Лемківщина» Марія Бабічук.

На зібранні було обрано заступника і членів правління новоствореної організації та визначено напрямки роботи, над якими громада працюватиме в найближчий час.

— Сьогодні, коли ми переживаємо важкі часи, найперше, що нам потрібно — об’єднатися і працювати разом, підтримувати одне одного, відроджувати забуту культуру і нести її в народ. Думаю, що це нам до снаги, — зазначив у завершальному слові голова ГО «Лемки Борщівщини» Василь Тимош.

Ірина МАДЗІЙ

Фото авторки

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини