Вільне життя

Нині – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

11 квітня – пам’ятна дата, яку відзначають на спомин про події квітня 1945 року, коли в’язні концтабору в Бухенвальді почали інтернаціональне повстання проти гітлерівців. В березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекла з табору перед загрозою потрапити в полон до американських військових.

Тоді перед прибуттям американців на території Бухенвальду (найбільшого концентраційного табору) спалахнуло збройне повстання, організоване силами самих ув’язнених. Коли в концтабір увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над «табором смерті».

Після переходу табору під юрисдикцію СРСР його долучили до системи концентраційних таборів НКВС, а 1948 повністю інтегрували в систему ГУЛАГ.

Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів. За визнанням самих есесівців, в’язень, тривалість життя якого в таборі складала менше року, приносив нацистам майже півтори тисячі рейхсмарок чистого прибутку.

За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів осіб, з них 5 мільйонів – громадяни СРСР.

На території України діяли 180 «таборів смерті», де було страчено майже півтора мільйона радянських військовополонених. «Фабрики смерті» діяли в Києві, Львові, Дніпропетровську, Харкові, Кіровограді та інших місцях.

За інформацією прес-служби Тернопільської ОДА, в області передбачено провести тематичні уроки, інформаційно-просвітницькі години в закладах культури та навчальних закладах області за участю ветеранів війни, національно-визвольних рухів, науковців та громадських діячів, присвячені трагічним подіям та долям людей, які були насильно вивезені з території окупованої України на примусові роботи під час Другої світової війни.

Окрім цього, в області відбудеться упорядження меморіалів, пам’ятників, братських могил, місць поховань жертв нацистських переслідувань. У музеях, бібліотеках, навчальних закладах, державному архіві області облаштують тематичні виставки фотодокументів та літератури, приурочених жертвам фашистських концтаборів.

Олеся ЯКУШКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини