Вільне життя

Результати інтернет-конференції у Тернопільській податковій інспекції

У Тернопільській ОДПІ провели інтернет-конференцію на тему «Декларування доходів, отриманих від продажу рухомого та нерухомого майна». Упродовж години фахівці інспекції надавали консультації та практичні поради щодо питань подання декларацій.

Також роз’яснювали усі аспекти відображення в них доходів, отриманих від продажу рухомого та нерухомого майна. Платники податків мали змогу, в режимі реального часу, спілкуватись одночасно у текстовому, візуальному та аудіо форматах.

До уваги читачів надаємо найактуальніші запитання та відповіді на них.

Син у 2015 році отримав у подарунок від батька автомобіль. Чи потрібно йому подавати декларацію про доходи і майновий стан, адже податку сплачувати він не буде?

Якщо отримано подарунок від батька, то річну декларацію про майновий стан і доходи подавати не потрібно. Дарунок, отриманий від члена сім’ї першого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою. А відповідно до вимог Податкового кодексу, платник податку звільняється від подання річної декларації у випадку отримання доходу, який оподатковується за нульовою ставкою, якщо протягом звітного року не було отримано інших доходів.

***

Тернополянин у минулому році продав будинок в Чернівцях, який він отримав у спадок від батька. При посвідченні договору купівлі-продажу ним було сплачено податок в м. Чернівці. Чи правильно, що податок сплачений не за місцем його реєстрації (у Тернополі)?

Відповідно до вимог Податкового кодексу, податок на доходи фізичних осіб фізособа сплачує за місцем нотаріального посвідчення відповідного договору. А тому, якщо податок сплачено в м. Чернівцях, то це законно. Крім того, тернополянину необхідно буде подати річну декларацію, задекларувати отримані від продажу рухомого майна доходи та сплатити військовий збір. Військовий збір становить 1,5 % від суми продажу квартири й сплатити його необхідно до 31 липня 2016 року.

***

Якщо декларант отримав дохід від продажу нерухомого чи рухомого майна, то такий дохід відображається у Декларації з урахуванням сплачених податків чи без них?

Відповідно до Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи дохід, отриманий у звітному році від продажу нерухомого (рухомого) майна, відображається у рядку 01.02 розділу II декларації. При цьому, в колонці 3 вказується загальна сума нарахованого (виплаченого) доходу на користь платника податку протягом звітного податкового періоду з урахуванням податків і внесків, які відповідно до закону утримуються з таких доходів при їх виплаті. У колонці 4: вказується сума податку на доходи фізичних осіб, обов’язок щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) якого до бюджету покладається на податкового агента. У колонці 5: вказується сума податку на доходи фізичних осіб, обов’язок щодо сплати (перерахування) якого до бюджету покладається на платника податку.

***

Громадянином було передано легковий автомобіль іншому громадянину за довіреністю (а фактично – продано). Чи буде оподатковуватись така передача і коли? Якщо так, то хто повинен сплачувати податок і декларувати доходи?

Оскільки за фактом нотаріального посвідчення договору доручення права користування рухомим майном не відбувається перехід власності на об’єкт від довірителя до повіреного, то не має обставин для оподаткування при передачі рухомого майна.

Але, якщо в подальшому такий автомобіль буде відчужено, то податок буде сплачуватись відповідно до вимог Податкового кодексу. А саме, якщо це легковий автомобіль і такий продаж відбувся один раз протягом року, то обов’язку сплати податку й подання декларації не буде. Якщо це буде другий продаж легкового автомобіля, то ставка податку становитиме 5 %. Обов’язок сплати та подання декларації виникає у довірителя (того хто дав доручення на користування транспортним засобом).

***

Мама в 2014 році отримала статус резидента Іспанії. В 2015 році продала в Україні будинок, який був отриманий нею у спадщину від чоловіка. Чи потрібно їй сплачувати податок від такого доходу, якщо так, то в якому розмірі?

Дохід від операцій з продажу  не частіше одного разу на рік об’єктів нерухомості, які перебувають у власності фізичної особи-нерезидента менше трьох років, але були одержані такими фізичними особами у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

При цьому, у разі продажу в 2015 року більш як одного з об’єктів нерухомості, одержаний дохід для фізичних осіб-нерезидентів буде оподатковуватися за ставкою 15 %.

***

В минулому році було продано складське приміщення. Податок був сплачений при посвідчені договору купівлі-продажу. Чи потрібно, в такому випадку, декларувати такі доходи?

Так, за продане приміщення, незалежно від того, що податок був сплачений, необхідно до 1 травня 2016 року подати декларацію. Крім того, потрібно сплатити ще й військовий збір в розмірі 1,5% від вартості проданого майна. Сплата здійснюється до 31 липня 2016 року.

***

Підприємець в 2015 році діяльність здійснював на спрощеній системі оподаткування. Крім того, ним було отримано дохід від продажу нерухомості. Який термін подання ним декларації про майновий стан і доходи, до 9 лютого чи до 1 травня?

Якщо ви зареєстровані як суб’єкт підприємницької діяльності і протягом звітного року здійснювали діяльність за спрощеною системою оподаткування то термін подання декларації про майновий стан і доходи буде до 1 травня, а якщо підприємницьку діяльність здійснювали на загальній системі оподаткування, то термін подання декларації до 9 лютого.

За інформацією щодо проведення наступних тематичних інтернет-конференцій та аналогічних заходів – слідкуйте на суб-сайті ТО ДФС у Тернопільській області, у ЗМІ та соціальній мережі – Facebook (Тернопільська ОДПІ   https://www.facebook.com/Тернопільська-ОДПІ-437913149745577/).

Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини