Вільне життя

«Сила духу» гуртує лише вольових

Коли водій Василь Григорович Горошко з Тернополя прийшов до тями після ДТП, зрозумів, що йому пощастило вижити, але через серйозні травми він втратив око. Та вже наступного року цей мужній чоловік, підлікувавшись, взяв участь у відбіркових змаганнях у рамках ІІ Всеукраїнської спартакіади серед інвалідів праці «Сила духу», а згодом поїхав в Ужгород на фінал. У 2015 році Василь Григорович уже як досвідчений спортсмен-аматор змагався з бомбаскету.

У реабілітації посприяє фонд

Для багатьох потерпілих на виробництві, людей з особливими потребами, життя розділилося на до і після травми. І таких на обліку в структурах Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Тернопільській області перебуває 2415 осіб.

— У сфері діяльності фонду — цілий комплекс серйозних завдань, від грамотного вирішення яких залежить якість життя і рівень захисту інтересів людей праці, їх впевненість у завтрашньому дні, — розповів в. о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в області Федір Бортняк. — Рівень відповідальності фонду перед суспільством вимірюється не лише розміром страхових виплат потерпілим, яких за 2015 рік виплатили в області понад 28,5 мільйона гривень. Фонд фінансово забезпечує цілий комплекс послуг з медичної та соціальної реабілітації потерпілих, санаторно-курортне лікування в оздоровчих закладах України, на що за минулий рік в області виділено більше трьох мільйонів гривень.

У фонді знають, що треба лікувати не лише від хвороби, слід оздоровлювати людину загалом: її фізичний, психологічно-емоційний стан. А проведення спартакіади серед інвалідів праці — це чудовий соціальний проект, який допомагає сотням людей, які з виробничих причин втратили здоров’я, відчути, що вони здатні на більше. Саме тому виконавча дирекція Фонду в 2013 році дала старт І Всеукраїнській спартакіаді серед інвалідів праці «Сила духу».

DSC3721

Цього року відбіркові змагання в рамках IV Всеукраїнської спартакіади серед інвалідів праці в області відбудуться в травні. Долучаються до спортивного свята соціальні партнери фонду — обласна державна адміністрація, обласна рада профспілок та організація роботодавців Тернопільської області, обласна організація ФСТ «Спартак», інші. Запланована програма спартакіади включатиме випробування із семи видів спорту — армспорту, бомбаскету, гирьового спорту, дартсу, настільного тенісу, шашок та шахів. Запросили до участі всіх потерпілих на виробництві, для кого любов до життя і спорт — головні ліки, які допомагають знайти себе та реалізувати в суспільстві.

На шляху до одужання — спорт

Є і такі активні люди, що приїздять три роки поспіль на змагання, планують проявити себе і цього року. Нещодавно спілкувалася з Петром Григоровичем Федчишиним із Козової, який пробував свої сили в армспорті, перемагав в обласній першості, їздив з командою Тернопільщини на фінал спартакіади «Сила духу» в Алушту і Ужгород.

Життєві випробування почалися в нього ще задовго до виробничої травми. Зовсім не дитяча праця з 12 років, коли мусив підробляти на лісоповалі на Бережанщині, аби допомогти батькам звести хату. Далі армія і 12 відряджень в Афганістан. З молодих років Петро Григорович займався спортом. Вже після травми, щоб відновитися, відвідував спортзали. Коли від фонду отримав путівку в Сумський санаторій «Токарі», допомогли підтримувати форму оздоровчі програми і тренажери. Тепер, сміється, найкращим тренажером був ремонт автомобілів. Це його хобі і приробіток, особливо любить відновлювати раритетні авто. Працюючи в Греції, навіть полагодив яхту, хоч не має однієї кисті.

Травму Петро Григорович отримав у 1993 році, працюючи на цукрозаводі оператором підйомної станції. В ті роки фонд ще не був створений, тож спрямували чоловіка у Харківський інститут, де мали допомогти з протезуванням. Як розповідав, спочатку було важко як фізично — з протезом кисті руки, так і морально. Він це переборов, бо сильний, вольовий та налаштований оптимістично. А як живуть ті, в кого ще свіжі емоції від травми, хто не може здолати свої комплекси чи інші соціальні негаразди?

P1030038

Таким людям особливо потрібне спілкування і досвід тих, хто сам пройшов кола пекла після нещасних випадків, інвалідності, витягав себе із прірви зневіри та відчаю. Нещодавно Петро Григорович запропонував працівникам фонду проводити зустрічі не лише раз на рік на спортивному святі чи на відкритих прийомах потерпілих у відділеннях фонду в районах, наголошуючи на користі неформального спілкування.

Багаторічна практика роботи вітчизняних і закордонних фахівців показує, що одним з найбільш дієвих методів реабілітації інвалідів є фізична культура та спорт. Систематичні тренувальні заняття, участь у змаганнях не тільки підвищують адаптацію інвалідів до умов життя, які змінилися, розширюють їхні функціональні можливості, допомагають оздоровленню організму, а й сприяють виробленню координації всіх систем організму, сприятливо діють на психіку, мобілізують волю на боротьбу з хворобою, повертають людям почуття соціальної повноцінності. І справа навіть не в нагородах чи призових місцях…

«Коли після вдалого реабілітаційно-відновного лікування до потерпілих повертається здоров’я, бажання жити повноцінно, відчуваєш моральне задоволення від своєї роботи, — зауважує Федір Бортняк. — А таких випадків лише за минулий рік є кілька. Семеро людей повністю відновили працездатність, ефективно проліковані в лікувально-профілактичних закладах області 63 потерпілих на виробництві. 46 інвалідів І—ІІІ груп мали можливість оздоровитись, пройти курс реабілітації в санаторіях України. Приємно, коли, приїжджаючи з місць відпочинку та відновлення здоров’я, люди дякують за турботу про них, за те, що їм стало краще.

Для забезпечення потерпілих технічними засобами реабілітації та ортопедичним взуттям управління виконавчої дирекції фонду співпрацює з Тернопільським КЕПОП, Львівським КЕПЗПіП, з ТОВ «Реабілітація ЛТД», що у Львові, тернопільськими ПП «Форвард-орто» і ПП «Центр протезування і реабілітації «Разан». Ці підприємства в 2015 році за рахунок коштів фонду для 128 потерпілих на виробництві виготовили протези, ортези та ортопедичне взуття. Повністю забезпечуються потерпілі на виробництві інвалідними візками, слуховими апаратами, медикаментами та лікуванням».

Фонд покликаний допомогти потерпілим на виробництві людям відчути впевненість у своєму майбутньому. Тому тут вірять, що соціальний проект — спартакіада «Сила духу» — запроваджений виконавчою дирекцією фонду, допоможе сотням осіб відчути, що вони потрібні і собі, і суспільству.

Зоряна ЗАМКОВА

На фото: Василь Горошко (на першій світлині — другий справа) під час обласних відбіркових змагань Всеукраїнської спартакіади серед інвалідів «Сила духу»; Петро Федчишин.

Фото надані авторкою публікації

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини