Вільне життя

У році шістнадцятому

Цікавий погляд на історію та її осягнення запропонував кандидат історичних наук, викладач Чортківського коледжу економіки та підприємництва, поет, дописувач нашої газети Ярослав Дзісяк. Цими днями побачило світ його науково-популярне видання «І сталося це у році… 16-му: події і люди».

Ярослав Дзісяк розповідає: «Для створення книжки переглянув хронологічні довідники, видання про військові баталії, життя полководців, мандрівників, матеріали з історії церкви, середньовічних державних утворень Русі та Галичини, Козаччини, праці, що стосувалися Першої та Другої світових воєн, новітньої історії».

Окрім минувшини України загалом і Тернопільщини зокрема, головну увагу автор звертав на європейську історію, частково — Нового світу, Азії та Африки.

«У книжці виокремив військових діячів, представників науки, медицини, мистецтва і, звісно, тих, які вивчають і досліджують минувшину. Персоналії подані без огляду на політичні уподобання. Особливий наголос робив на висвітленні життя тих, котрі маловідомі», — провадить мову далі Ярослав Дзісяк.

У деяких випадках автор обмежувався короткою інформацією, в деяких — подав коментарі до резонансних подій, вказав на прямі аналогії.

До речі, для тих, хто бажає дізнатися більше, наприкінці книжки Ярослав Дзісяк назвав джерела, де міститься розширена інформація про згадані колізії та персоналії.

А на завершення — кілька слів про події в нашому краї 500-літньої давності, згадані в «І сталося це у році… 16-му: події і люди». Про них писав італійський хроніст XVI століття Олександр Гваньїні у книжці «Хроніка європейської Сарматії».

Цитую Ярослава Дзісяка: «Влітку 1516 року перекопський (кримський) хан, порушивши умови договору з королем Великого князівства Литовського, послав 40-тисячне військо на Русь. Татари стали коло Буська (Львівщина), не змогли взяти твердиню, спустошили довколишні землі, взявши великий ясир, пішли в угорську землю, зібрали ясиру 50 тисяч. Подільський воєвода Марцін Кам’янецький з кам’янецьким старостою Станіславом Лянцкоронським і Яном Тваровським зі своїми жовнірами напали на 800 татар під Теребовлею, розбили їх і забрали здобич. Вони також натрапили на 500 татар біля Підгайців». Історик, намагаючись бути об’єктивним, додає, що «татари мужньо билися і рубалися з нашими, допоки їх наші не вибили». Орда знову спробувала захопити Буськ, але безуспішно. На допомогу пішли коронний гетьман Микола Фірлей з іншим рицарством, не більше двох тисяч, вони наздогнали і розбили декілька татарських чамбулів. А головні сили пішли з ясиром у степ. Мацей Стрийковський, хроніст другої половини XVI століття, пише, що в оборонних боях на Волині брали участь козаки. Один з козацьких загонів під керівництвом Вишневецького знищив татарський загін з двох сотень шабель. Воєвода краківський Кшиштоф Шидловецький біля Теребовлі змусив перекопську орду втекти.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини