Вільне життя

Як уберегти тварину від сказу

Ця хвороба небезпечна не лише для домашніх улюбленців, а й для людей. Фахівці кажуть — нині в Україні є дефіцит вакцини проти сказу, тож треба дбати про безпеку недуги.

За словами начальника відділу забезпечення протиепізоотичних заходів головного управління ветеринарної медицини Тернопільської області Володимира Марківа, останніми роками ситуація щодо захворюваності тварин на сказ була напруженою. Пік хвороби припав на 2012 рік. Тоді було зареєстровано 122 випадки. Торік — лише 56. За перший квартал 2016-го зареєстровано 12 випадків. Із них вісім припало на червоних лисиць, один — на собаку і три — котів. Останнім часом почастішали ситуації, коли лисиці забігають у населені пункти, контактують з домашніми тваринами, нападають на корів, коней на пасовищах і можуть заразити їх.

Як уберегти друзів менших від зараження, а з ними і себе? «Профілактика та вакцинація гарантують те, що тварина не захворіє, — каже Володимир Марків. — Тому власникам собак (декоративних, службових, мисливських) варто робити щеплення своїм улюбленцям. Насамперед це стосується мисливських, адже вони частіше контактують з дикою природою. Служба ветеринарної медицини щороку вакцинує в межах 120—125 собак від сказу. Вводять ліки й іншим тваринам, зокрема котам (таких у нас на рік дві-три тисячі). Якщо в селах трапляються випадки захворювання на сказ, потрібно зробити щеплення коровам і коням. Залежно від виду вакцини, імунітет проти захворювання — на рік-два. Та навіть вакцину для дворічного імунітету рекомендують вводити тваринам щороку».

Що робити, коли домашній улюбленець постраждав від укусу «дикого брата» і ви не знаєте чи хворіє він на сказ? «Інкубаційний період сказу в домашніх тварин може тривати й до року, — зауважує Володимир Іванович. — Декілька років тому в Зборівському районі був випадок, коли вовк укусив коня. Рана загоїлась, тварину продовжували експлуатувати в господарстві. А через місяць у коня з’явилися симптоми хвороби. Якби господарі одразу звернулись до ветеринара, тварину вдалось би врятувати».

Отож варто уважніше придивлятись до тварин. Фахівці кажуть, що сигналом про ймовірну хворобу може стати зміна поведінки. Одна з основних ознак сказу — агресивність. Тварина може ні з того ні з сього вкусити господаря. Різко змінюється поведінка котів — вони можуть переслідувати людину й навіть кидатись на неї. Трапляються ситуації, коли допомогти домашньому улюбленцю вже пізно. В такому разі найважливіше — зберегти власне здоров’я і життя.

Галина ЗАКИДАЛЬСЬКА,

студентка III курсу факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини