Вільне життя

Як Чортків був олімпійською столицею

Заключний етап ХХІ Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії відбувався минулого тижня на базі Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. О. Барвінського. Участь в олімпіаді взяли 78 школярів 10 та 11 класів із 24 областей України й Києва, а загалом з керівниками команд, членами журі та оргкомітету — понад сто учасників. 

4e36d697-871e-48ab-b1fa-90c6ed787eed

14d1c1b7-b926-4b1e-982f-09b8f320ef91

61fc4301-ddc3-4273-9899-0a954af075c4

4860c144-475d-4080-b9de-f6ad43619532

IMG_0189

За словами голови журі, завідувача кафедри Дипломатичної академії України при МЗС, професора, доктора історичних наук Сергія Трояна, олімпійці виконали завдання на високому рівні. Тож журі присудило аж шість перших місць, 12 других і 20 третіх. Більшість областей мають переможців — одного чи кілька. Приємною особливістю цієї олімпіади стала невелика кількість апеляцій. До того ж усі апелянти після розмови з експертом погодилися, що їхні роботи журі оцінило справедливо. Відкриттям цьогорічної олімпіади Сергій Станіславович назвав абсолютного переможця, одинадцятикласника з Первомайська Миколаївської області Максима Денисенка, котрий четвертий раз бере участь у фінальному етапі змагання і тричі поспіль перемагає. А ще він — двічі президентський стипендіат.

— Обожнюю історію, це моя пристрасть, моє життя, — каже Максим. — Вважаю, що історію України не можна вивчати окремо від всесвітньої, бо її треба розуміти як невід’ємну складову всесвітнього історичного процесу. А ще треба більше звертати увагу на повсякдення, тобто не на те, які угоди укладали королі, а як наші однолітки 200 років тому ходили до школи, як жили, поводилися, чого прагнули.

a641a4bd-bc70-4edd-b435-55b1c3b837b3

IMG_0216

IMG_0211

IMG_0205

IMG_0221
Серед десятикласників абсолютним переможцем став Євген Ящук із Житомира. Чимало дітей удруге або й утретє брали участь у фіналі олімпіади. Серед них — переможці Сергій Барнич і Василь Роман із Закарпаття, Валерія Рузанова з Миколаївщини, Олексій Чижик з Києва. Усі вони вивчають історію грунтовно, готуються до олімпіади весь рік і запевняють: Україну врятує тільки консолідування нації, обрання власного шляху розвитку та врахування нашою владою помилок, що траплялися в історії українського державотворення.

Тернопільщину на олімпіаді представляли десятикласник Олег Шульган із Козівської гімназії ім. І. Герети й одинадцятикласники Руслана Яріш із Соколова Бучацького району, Христина Єрменчук з Тернопільської ЗОШ №26 і Тарас Плескун з Підгаєцької гімназії ім. М. Паславського. Найвище досягення нашої команди — диплом третього ступеня Христини, котра з 8 класу бере участь в обласному етапі олімпіади, а до фіналу дійшла вперше. А ось Тарасові, за словами його вчительки Тетяни Романович, до призового місця у всеукраїнських змаганнях уже другий рік поспіль не вистачає кількох балів.

…Учасники історичних змагань, їхні наставники та члени журі одностайно відзначили високий рівень організації олімпіади. Сергій Троян поставив адміністрації коледжу оцінку «відмінно» з усіма плюсами». На знак вдячності журі вшанувало директора навчального закладу Романа Пахолка в номінації «Атлант олімпіади», а його заступницю Ірину Коцюк номінувало титулом «Берегиня олімпіади».

ccb4ac12-8ffc-4d73-a307-fc72d38d2779

IMG_0093

IMG_0038
— Весь тиждень Чортків жив олімпіадою, — сказав Роман Іванович. — Того дня, коли всі її учасники їздили на екскурсію, один із членів журі працював в апеляційній групі, тож залишився в місті. Після роботи зайшов до магазину — й там його спитали, чому він не в Зарваниці. Отже, все місто знало розпорядок олімпіадних днів. Його юні гості познайомилися із Чортковом, побували в школах міста. Проживали вони в нашому гуртожитку, в коледжі харчувалися і виконували завдання, тож навчальний процес довелося призупинити.

Усього двічі в історії олімпіади фіналістів з усієї країни приймали райцентри: свого часу Біла Церква на Київщині й цьогоріч — Чортків. Черкащани, котрі перейняли в Тернопілля естафету, зауважили: через те, що колектив нашого коледжу надто високо підняв організаційну планку, їм доведеться готуватися весь рік.

IMG_0282

IMG_0201

IMG_0199
Олімпійці повезли додому гарні враження від міста, що нагадало їм Львів у мініатюрі. Вони в захваті від гостинності чортківців і від харизматичного Романа Пахолка, котрий дивував їх упродовж тижня. Але найбільш зворушливий сюрприз підготував на церемонію закриття олімпіади, запросивши на сцену дітей із Волноваського району Донеччини, котрі саме гостювали в Чорткові на запрошення волонтерів. Зал привітав їх стоячи. Роман Іванович прочитав власну поезію про єдність нації та передав юним волновасьцям від коледжу продукти. Таким чином олімпійці отримали ще один живий урок історії…

Фото Івана ПШОНЯКА

Loading...

Про автора

Лілія Костишин

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини