Вільне життя

Іран без санкцій: на що варто розраховувати Україні?

Український уряд обіцяє невдовзі ухвалити рішення про зняття санкцій з Ірану. В іранському посольстві у Києві цим рішенням задоволені, але називають його запізнілим, адже офіційно міжнародні санкції з Ірану були зняті ще в січні 2016 року. Європейські та американські компанії вже підраховують можливі прибутки від інвестицій в економіку Ірану. Чи вдасться й українському бізнесу не втратити вигідних можливостей ринку країни, чия економіка за обсягами, як свідчать дані журналу Foreign Affairs, є 18-ою у світі. 

Згідно зі статистикою українського МЗС, товарообіг між Україною та Іраном у 2015 році становив близько 500 мільйонів доларів. Український експорт до Ірану досі складався головним чином із сільськогосподарської продукції, торгівля якою не підпадала під міжнародні санкції, – соняшникова олія, кукурудза, пшениця, і продукції машинобудування – різноманітні силові агрегати та газотурбінні приводи. Іран торгував з Україною переважно сухофруктами та горіхами. Рівень інвестиційного співробітництва перебував на низькому рівні: близько 40 іранських компаній в Україні і жодних українських інвестицій в економіку Ірану за 2015 рік.

Потужності є, бракує розрахунків

Експерти вважають, що зі зняттям санкцій з Ірану Київ і Тегеран отримали шанс розпочати набагато динамічнішу сторінку у своїх відносинах. Країни можуть значно розширити співробітництво у традиційних сферах – агропромисловий комплекс, машино- та літакобудування. Україна зацікавлена також у залученні іранських інвестицій у будівництво інфраструктури, зокрема, доріг і аеропортів, а також у модернізацію нафтопереробної галузі, розповів у коментарі DW радник голови правління Міжнародного центру перспективних досліджень Вадим Перебийніс.

За деякими оцінками, Іран посідає четверте місце у світі за обсягами покладів нафти і друге – за покладами природного газу. І тому для України, яка на сьогодні на 80 відсотків залежить від імпорту нафти, диверсифікація ринку нафтопродуктів за рахунок поставок з Ірану може бути потенційно привабливою, вважає Перебийніс. “Поки що складно говорити про обсяги поставок іранської нафти, адже це залежатиме від її ціни, а також позиції країн ОПЕК щодо цінової політики, готовності сторін вирішувати певні технічні і логістичні моменти”, – говорить експерт і припускає, що постачання нафти з Ірану могло б відбуватися нафтопроводом через територію Туреччини до Одеси. Він також вважає, що ціна на іранську нафту для експорту в інші країни може наблизитися до 30 доларів за барель.

Експерт з енергетичних питань Центру Разумкова Віктор Логуцький вважає, що танкери з іранською нафтою в Україні може приймати морський нафтовий термінал “Південний”, а щодо транспортування іранського газу, то “тут можливий запуск газопроводу у реверсному режимі”. “Такий варіант можливий, але його ще детально не прораховували і не вивчали”, – пояснив Логуцький DW.

Західний напрямок перспективніший

Не радить сподіватися на стрімкий розвиток відносин між Україною та Іраном з огляду на скасування санкці виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос. Проте він вважає, що питання постачання іранської нафти, а також участь українських компаній у розробці нафтових родовищ в Ірані “можуть бути дуже цікавими”. “Але марно очікувати, що Україну там чекають з розпростертими обіймами, бо на цьому ринку в Ірані вже панує серйозна конкуренція”, – застерігає експерт.

На жаль, наявна інфраструктура України навряд чи дозволить вже у близькому майбутньому купувати іранську нафту. Бо, за словами Семиволоса, нинішня геополітична ситуація на Кавказі не дає можливість постачати нафту та газ з Ірану в Україну найпростішим шляхом – через Азербайджан і Туреччину. Варто також очікувати, що вихід на світові ринки дешевих іранських вуглеводнів, не викличе захвату у Росії. Але експерти стверджують, що тренди зовнішнього ринку наразі складаються не на користь Росії, яка вже не володіє виключним правом прийняття рішень. “Тому є доволі непогані шанси, що через певний час Україна, яка намагається побудувати термінал з прийому скрапленого газу, зможе отримувати нафту і газ з Ірану”, – вважає Семиволос.

“Більше перспектив на європейському ринку”

Проте загалом в експертному середовищі до бізнес-перспектив України в Ірані ставляться без особливого піднесення. Адже іранський напрямок – лише один із багатьох сегментів загального торговельного ринку України, і українські бізнесмени можуть отримати “більш цікаві пропозиції на тих ринках, які вже відкриті”, переконаний Семиволос. “На найближчі роки економічне зростання України пов’язане не з іранським, а з європейським ринком”, – прогнозує експерт.

Фото з вільних джерел

Джерело: Обозреватель

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини