Вільне життя

Він світським був і вічно молодим…

DSCN0393

У селі Великому Ходачкові Козівського району урочисто відкрили та освятили літературно-краєзнавчий музей Тимотея Гнатовича Бордуляка. Задум виник давно, проте завершити цю непросту справу вдалося аж до 150-річчя від дня народження поета, і 20 березня все село відзначало відкриття музею. Згідно з рішенням сесії сільської ради для нього виділили приміщення, відтак його відремонтували, зібрали там експонати.

DSCN0372

Дійство розпочалося з Божественної літургії у церкві Покрови Пресвятої Богородиці. Після закінчення служби Божої гості та односельці відвідали могилу поета, де відправили панахиду. Відтак — відбулося урочисте відкриття музею греко-католицького священика та класика української літератури — Тимофія (Тимотея) Бордуляка.

Після освячення музею о. Андрій мовив кілька слів про свого попередника: «За весь свій час перебування у Великому Ходачкові, Тимотей Гнатович активно продовжував священичу, літературну та громадську діяльність. Мав великий авторитет серед простого народу та священства. Переживав кожне горе разом зі своїми знедоленими та вимученими війною людьми. Як священик завжди старався допомогти кожному фізичною працею, а в неділю та свята лікував цілющими проповідями під час богослужінь. З настанням ночі вже як поет усе тяжке воєнне життя селян пером виписував на папері».

Бордуляк
Честь перерізати стрічку мали праправнуки талановитого класика та священика. Одразу після цього гості побували на першій екскурсії музеєм та оглянули експонати. Заходячи до кімнати, одразу помічаєш священицьку рясу. Важко повірити, що її не використовували вже понад сто років. Також тут представлена позолочена чаша для причастя, поруч із нею на столі розгорнуте Євангеліє — з ним отець Тимотей пережив і війну. Воєнна хуртовина Першої світової для письменника була надзвичайно важким періодом. Через село проходила лінія фронту. У його помешканні розірвався снаряд, і, на превеликий жаль, були знищені найцінніші речі, а найголовніше — бібліотека.

Відомі особистості села разом зі школярами підготували концерт у пам’ять про свого земляка. На ньому декламували вірші, співали пісні та навіть поставили театралізоване дійство на твір поета «Дай Боже здоровля корові». На концерті були присутні нащадки Тимотея Бордуляка і багато відомих особистостей. Спершу надали слово докторові філологічних наук Ларисі Горболіс, авторці підручника «Тимотей Бордуляк. Життя і творчість». Тимотея вона охарактеризувала як письменника, що знав, куди має рухатися українська література та держава. Також виступали такі відомі люди як професор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка, член Національної спілки письменників України, почесний голова Дрогобицької «Просвіти» Михайло Шалата, тернопільський письменник, автор книжки «Жезл і посох», частина якої присвячена Тимотеєві Бордуляку, Петро Сорока, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею Степан Костюк та інші.

Аліна ЖАЙВОРОНКО,
студентка факультету філології та журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка.

Фото авторки та з вільних джерел

Loading...

Про автора

Вільне Життя

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини