Що би наші політики робили без села, га? Я си не уявляю. Приміром, де рекламу вішати? В місті теперка навіть не на кажнім слупі повісиш — тре спеціальний дозвіл брати.
Їдні мудрагелі намалювали себе на асфальті, але хто там си під ноги дивит… на білборди не годен сі дивити. Я як у місті буваю, то писок відвертаю і йду гонорово далі. Газетки в під’їздах, як казав сусід (його дочка в місті жиє), мало хто читає. Хіба що завернути в них можна або в смітярку. Телевізор є можливість переключити на єнчий канал і не слухати того словесного проносу. І що сі лишає?
А в селі… О, для реклами в селі — купа можливостей. У нас слупи «необліковані», ліпи, кілько влізе. Можна на плоти наклеїти, поки хлоп сі придивит, то воно троха повисит. Можна коло церкви по неділях агітувати і газетки в руки тицяти. Бо нігде тілько народу в неділю не надибаєш у селі, як коло церкви. Чим більше церков, тим ліпше, бо більше народу можна охопити. І то тілько реклама. Я вже мовчу, же на минулих виборах до нас кандидати ходили в кажний двір, як свідки Єгови. Бігме не брешу. Правда, я того кандидата в нардепи тілько раз вживу видів. Більше нє, тілько в телевізорі і по газетах. Певно, не захтів крос мотати по болоті та ямах.
Про корів під Верховною Радою і Кабміном вам не тре розказувати, певно. Думаю, всі чули і виділи. Кози ще були, свині… Не пригадую, чи курей туда на екскурсію водили. То ще один доказ того, як село допомагає політикам піаритисі й потім у парламент проходити і в крісла великі сідати. А вже з крісел до села — ні ногою… І то вічно так — видоят його, як тую корову. А далі йди си на всі штири сторони.
Політика політикою, а їсти людям щось тре. Закім не всьой сир і молоко від отелених корів вдалося продати, а ще й собі трошка щось сі лишило, пропоную зрихтувати овочеву запіканку.
Для неї нам тре цвітну капусту, яйці, молоко і молоду зеленину (надіюсі, же у вас цибулька з часничком на городі вже зійшла). Десь зо 300 грам капусти відваруємо у злегка підсоленій воді, тоди викидаємо на друшляк, най стече. Збиваємо окремо штири яйци і ляємо до них 100 грам молока, дві лижки олії, солимо й перчимо до смаку. Капусту викладаємо на бляшку, заливаємо збитими яйцями з молоком, зверха кришимо зеленину і ставимо в духовку, розігріту до 150 градусів, на 20 хвилин. Можна наминати з хлібом чи барабольми.
Смачного!
Ваш пан ЮЗЕК
Ілюстрація Миколи ПИЛИПОВИЧА
Прокоментуйте