Вільне життя

Борючись із корупцією, чи не поборемо українця?

Зміни в наданні пільг і субсидій, які почали діяти з першого травня, викликали в наших читачів тривогу й низку запитань.  

«Я вночі спати не можу, — телефонувала одна з читачок. — Як усе це буде відбуватися, чи треба мені самій іти й відмовлятися від пільги чи субсидії, бо моя мама, яка зі мною живе, має пільгу, а я — субсидію?».

Не варто перейматися безпідставними тривогами. Окрім цього, щоб отримувати пільгу чи субсидію, бігти нікому нікуди не потрібно. Як пояснили в департаменті соціального захисту облдержадміністрації, всі розрахунки проводитимуться в автоматичному режимі. Наприклад, якщо влітку вам не виходить субсидія, то користуватиметеся пільгою — дані про перерахунок органи соцзахисту передадуть в організації, що надають послуги.

Як пояснював директор департаменту соціального захисту облдержадміністрації Вадим Боярський, постановою Кабінету міністрів урегульовано, що субсидія буде призначатися без урахування пільг. Нарахування за житлово-комунальні послуги складатимуться з обов’язкової плати й субсидії. Якщо раніше пільговики повинні були підтверджувати своє право на отримання пільг із врахуванням доходу раз на шість місяців, тепер цей термін збільшився до року. Також після закінчення опалювального сезону проводитимуть перерахунок фактичного використання субсидії на газ, електроенергію, які використовуються для опалення житлових приміщень. Суму невикористаної субсидії на оплату послуг опалення — зекономлену, повернуть до державного бюджету. Це не стосується інших видів житлово-комунальних послуг.

Частина невикористаної суми субсидії на оплату послуг індивідуального опалення (теплопостачання), що еквівалентна вартості (на перше травня нового неопалювального сезону) 100 кубометрів природного газу або вартості 150 кВт/г електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, зокрема як обов’язкова частка платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

— Якщо було зекономлено природного газу в опалювальний період, наприклад, сто кубометрів, то людині за те, що вона економила, залишаються на літні місяці — на неопалювальний період, кошти еквівалентні вартості 100 метрів кубічних газу. Фактично, в літні місяці 20 кубометрів газу на кожен місяць. Якщо, наприклад, на перше травня зекономлено 1000 кубів, то після перерахунку залишиться 100 кубів. Якщо в мене зекономлено 101 куб, то мені залишиться 100 кубів. Якщо 50 — залишиться 50. Якщо я не зекономив нічого, то залишиться нічого, — каже Вадим Боярський.

Аби привести норми споживання комунальних послуг до реальних обсягів споживання, також відрегульовано соціальний норматив для власників будинків з автономним опаленням під час опалювального сезону. Зокрема, тепер нова норма споживання газу зменшена із 7 до 5,5 кубометрів на один квадратний метр опалювальної площі. Також переглянуті норми для громадян, які проживають у будинках із газовими плитами, централізованим гарячим водопостачанням і без приладів обліку природного газу. Для цих категорій Кабмін встановив такі норми споживання: при наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання — 4,4 кубометра на одну людину в місяць; при наявності газової плити й при відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — 7,1 кубометра на людину в місяць; при наявності газової плити й газового водонагрівача — 14 кубометрів на людину в місяць.

Із першого травня для всіх — для тих, у кого централізоване опалення, і тих, хто має індивідуальне, і для підприємств вартість газу однакова — 6879 грн за тисячу кубометрів. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду запевнив, що держава адресною допомогою компенсує запровадження єдиної ринкової ціни громадянам, які мають невисокий дохід. Натомість таке рішення дасть змогу побороти корупцію в газовій сфері й збільшити газовидобування в Україні.

Чи поборемо ми корупцію — невідомо. А от побороти українця, який з натяжкою може зарахувати себе до середнього класу, працює офіційно, не має зарплатні в конверті чи рідні за кордоном, щоб висилала долари, можемо. Адже платіжки, кажуть селяни, приходять і на тисячу й на півтори тисячі гривень. Мільйони українців, навіть зі стабільною роботою, тепер опиняються в статусі малозабезпечених. Скільки доведеться платити в опалювальний період за газ та електроенергію, поки тільки можна розрахувати приблизно. Дехто з селян уже порахував, що обігрів будинку коштуватиме взимку до трьох тисяч гривень. Не елітного особняка — звичайної сільської споруди. Опалення газове. Площа — трохи більша як сто квадратів. Чому так дорого? Бо субсидію нараховують не на всю площу будинку, а лише на соціальну норму. 13,65 метра на людину плюс 35,22 — на сім’ю. Решту державна допомога не покриває. Є соціальні норми і на гарячу, і на холодну воду, електроенергію, газ. На думку багатьох фахівців, усі ці соціальні норми занижені. Прем’єр обіцяв, що українці не платитимуть більше як 10 відсотків від своїх доходів. Прийде осінь — побачимо.

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини