Вільне життя

Великдень для померлих

Здається, щойно вшановували Христову перемогу над смертю, а вже за день зустрічатимемо Провідну неділю. Час, коли християни не лише проводжають Великодні свята, а й поминають померлих родичів та близьких.

Свято має багато пов’язних із цих звичаєм назв: Проводи, Поминальна неділя, Гробки. Називають неділю ще Фоминою, або Томиною, адже служба Божа цього дня присвячена спогаду про зустріч апостола Фоми з воскреслим Ісусом. Головним змістом свята є оновлення Великодньої радості, яке втілив Господь під час другої появи серед своїх учнів після Воскресіння. Зробив Він це і для того, щоб у Його перемогу над смертю повірив Фома, який не був з учнями під час першої з’яви Воскреслого Спасителя.

Що ж до традиції поминання померлих, то вона існувала ще в язичників, проте із прийняттям християнства старі обряди намагалися усіляко викорінити. Але згодом Проводи стали органічною частиною церковних поминань: заупокійні служби відбувалися не лише у храмі, а й на цвинтарі, навіть біля кожної могили, освячувалися хліб і коливо як частина поминальної трапези.

Існує також повір’я, що на Великдень Господь відпускає душі померлих, аби вони змогли провідати близьких. А в неділю покійні приходять на цвинтар, тому саме на кладовищі живі мають змогу з ними нібито перетнутися, попрощатися. Цього дня люди родинами вирушають на кладовище, моляться, запалюють на гробах свічки, а в деяких регіонах України на цвинтарях влаштовують поминальні обіди, під час яких пригадують добрі справи померлого.

До слова, у різних місцевостях великоднє поминання померлих відбувається в різні дні. І часто через це виникає плутанина між місцевими та церковними звичаями. Так, Навський великдень (від давньоруського «навь» — покійник) святкується як народна традиція в четвер Світлого тижня, часом це роблять у четвер Страсного тижня. А в місцевостях, де він має назву Рахманський, нерідко його взагалі справляють окремо і святкують у середу четвертого тижня після Великодня на так зване Переполовення, половину терміну між Пасхою і Трійцею. А на початку Фоминого тижня урочисто справляють Проводи. І знову ж таки вони в різних регіонах відбуваються не в один день. Наприклад, у Галичині їх влаштовують і у Світлий Понеділок. Це також Великдень для померлих, але вже в церковній традиції.

Підготувала А. ЗИМНЕНКО

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини