Вільне життя

Не забути тих страждань

Нещодавно юні просвітяни — студенти 15-ї групи Тернопільського вищого професійного училища ресторанного сервісу і торгівлі разом з викладачами М. Шарак і Н. Малютою завітали до Тернопільської міської бібліотеки №8 на презентацію книжки викладача німецької мови у Франції Габрієля Беккера «Табір у Бан-Сен-Жані (1941—1944). Правда про захоронений сором». Тривалий час він збирав свідчення про найбільший німецький концтабір на території Франції, де перебувало понад 20 тисяч радянських полонених (здебільшого українців) і який став їхнім могильником. 

Упродовж чотирьох років викладачі Чортківського вищого педагогічного училища імені В. Барвінського Орест Слободян, Федір Щур і викладачі Тернопільської комплексної експериментальної школи імені І. Герети, бандуристки ансамблю «Елегія струн» Юліана Хаварівська та Ірина Кріль їздять на поминальні заходи до місця, де був концтабір. Вони поділились своїми враженнями від зустрічей з українцями, які вижили в тих страшних умовах і нині на місці розташування табору встановили «Хрест загиблим».

А книжка, яку подарували бібліотеці, проілюстрована фотоматеріалами, на яких бачимо знаряддя злочину, колекції сувенірних виробів і взуття, виконаних каторжанами, вартові вежі, цвинтарі та могильні ексгумації 1945 року. Є в ній свідчення 25 ув’язнених, враження молодої німецької художниці Петри Сакс після відвідання табору, а також його тодішніх вартових.

На завершення заходу викладачі виконали пісні «Чуєш, брате мій», «Баладу про мальви», «Закохані в Україну», авторка цього повідомлення прочитала вірші Д. Павличка та В. Ярмуша.

Українська діаспора Франції в некрополі Бан-Сен-Жані встановила стелу загиблим на місці табору з написом «Тут почиває 2200 українців». Минають роки, й воістину ніщо на землі не зникає. І пережите будь-коли людьми стане заповітом розіп’ятих за ідею, за людяність, за незламність і перемогу добра над злом, правди над віроломством. Читати цю книжку без сліз неможливо… і все-таки прочитайте її!

Дарія ЧУБАТА

м. Тернопіль

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини