Вільне життя

Сівозміна — це важливо

Для того щоб правильно організувати чергування культур на грядках, важливо дотримуватися трьох правил: ботанічного, тимчасового і правила родючості. Керуючись ботанічним правилом, слід розуміти, що родинні попередники овочів сприятимуть пригніченню рослин. 

Це пов’язано з їх однаковою потребою в мікроелементах, ідентичними захворюваннями і шкідниками, схожими токсинами, які виділяються кореневою системою. Таким чином, якщо попередники забирають з грунту певний набір мікроелементів, то наступним овочам однієї і тієї ж родини в майбутньому їх буде недостатньо для живлення. Неправильна сівозміна овочевих рослин призводить до збільшення в землі токсинів. Утворюються вони в результаті виділення кореневою системою колінів. У невеликих концентраціях вони є стимуляторами росту, у великих — пригнічують ріст рослин. Коліни, які накопичилися, можуть переробити рослини лише інших ботанічних родин. Аналогічна ситуація зі шкідниками та хворобами.

З цього правила логічно виходить таке — тимчасове правило. Строга сівозміна передбачає тривалу відсутність овочів однієї ботанічної групи на одній грядці. Мінімальний термін — три роки. За цей період завдяки іншим попередникам грунт оздоровлюється, позбавляється токсинів і більшості шкідників, властивих одній групі рослин. Якщо міняти місце для якоїсь культури не вдається, просто додайте до неї на грядку «сусіда» з іншої родини не забувши звіритися з таблицею сумісності. Адже такі сусіди добре переробляють і поглинають їхні згубні токсини. Змішані насадження краще працюють, коли вони справді змішані. Тобто не півгрядки буряків та півгрядки моркви, а ряд того і ряд другого. Або ж іще краще — заповніть міжряддя бобами.

Дотримання при сівозміні правила родючості дозволяє накопичити в грунті необхідні поживні елементи для тієї чи іншої овочевої культури. Пам’ятаючи про таке правило, дуже важливо не висаджувати на одну й ту ж грядку протягом кількох років рослини, вимогливі до поживи. Чергуючи їх, слід знати особливості попередників. Таким чином, після кожної культури, що потребує певних поживних елементів, наступного року варто садити бобові або добре удобрювати грядку. Після менш вимогливого овоча висаджують більш вимогливий, помірно піджививши землю. Використовуючи одні (наприклад, бобові), можна поліпшити стан грунту, інші (всі види сидератів) дозволяють компенсувати нестачу поживних елементів.

1

Усі рекомендації щодо сівозміни досить складно тримати в голові. Тому краще завести зошит і відзначати, які рослини й де висаджували. Подаємо таблицю попередників, керуючись якою можна успішно чергувати овочі при висаджуванні.

Підготувала М. ЗЕЛЕНСЬКА

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини