Вільне життя

З такими «ліками» не до одужання

Найрезонансніша подія минулого тижня: Нацкомісія з питань регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг остаточно затвердила нові тарифи на гарячу воду й опалення, що діятимуть із першого липня цього року. Наші платіжки зростуть майже вдвічі.  Поки що не відчуємо, наскільки виросла вартість життя — аж доки не почнеться опалювальний сезон. «Чинний середньозважений тариф на тепло для населення становить 534 гривні за одну гігакалорію, з першого липня він встановлюється на рівні 1043 гривні за гігакалорію зростання — 95,3 відсотка», — заявили в Національній комісії. Гігакалорія — кількість теплової енергії, необхідної для нагрівання тисячі кубічних метрів води на один градус Цельсія. Пояснили, що підвищення відбувається через зростання вартості газу, електроенергії, заробітних плат. Ціна на гарячу воду для різних міст буде різною, її для кожного міста оприлюднять після реєстрації документа в Мін’юсті. Поки відомо, що на Тернопіллі орієнтовно максимальна вартість гарячої води за наявності рушникосушки становитиме трохи більше як 70 гривень, без неї — понад 64 гривні за кубічний метр, а за гігакалорію тепла платитимемо понад 1200 гривень.

Це підвищення тарифів — далеко не перше. Ціни на газ за два останні роки зросли в шість разів, світло подорожчало втричі, гаряча вода — в чотири рази, у стільки ж і опалення. Це так нас «лікують» від марнотратства, мовляв, змусять економити. Народ переконують, що такий підхід — єдиний шлях до оздоровлення економіки країни. Спадає на думку, що поки таким шляхом оздоровлюватиметься країна, не буде кому економити її ресурси.

Та чи справді наша самопожертва, бо інакше це не можна назвати, виправдана й нас «лікують» задля того, щоб виздоровіли? Цікаве дослідження провели в телевізійній службі новин і з’ясували, що такі ліки не рятують, а вбивають. Розповім про їхнє дослідження, бо воно промовисте й вражаюче. Так-от, з’ясували, що майже всі шахти і копанки, з яких до України надходить вугілля (антрацит), розташовані на Донбасі на території, що не підконтрольна Києву. Ціна праці шахтарів у «ДНР» і «ЛНР», особливо в копанках, — низька, реальна вартість добутого там вугілля майже 600 грн за тонну. Практично все воно потрапляє на українські електростанції, в основному на 11 підприємств ДТЕК — найбільшої приватної енергетичної компанії України, чиї підприємства видобувають, збагачують вугілля, постачають електроенергію. Компанія виробляє майже всю теплоелектроенергію України — 70 відсотків, за яку ми платимо щораз більше й більше: за електрику й навіть воду, бо в її ціні «за доставку» 40% електрики.

Ще 28 квітня згадана Нацкомісія затвердила нову формулу обрахунку електрики. За основу взяли вартість вугілля в Роттердамі — перевальному пункті в Нідерландах, куди вугілля привозять кораблями зі всього світу й де купують його ті держави, які не мають свого видобутку, доплюсували вартість його доставки й отримали 1500 гривень за тонну.

Але Україна фактично купує вугілля на Донбасі. Замість того, щоб купувати його за реальну вартість, з бойовиками торгуватимуть за міжнародними цінами, де в розрахунки закладено ціну вугілля в Роттердамі плюс вартість його доставки з Роттердама, плюс плата за перевалку в українському порту. Таким чином, ціна українського вугілля стає найдорожчою у світі. Експерти порахували, що лише за «доставку» вугілля з українців здеруть 10—15 мільярдів гривень. Такі хитрі формули, кажуть дослідники, забезпечують не тільки надприбутки тим, хто причетний до нової ціни на вугілля. Гроші, витягнуті з кишень українців, підуть на економіку «ДНР» і «ЛНР», бо низькоякісне вугілля з донбаських копанок за 600 грн продають Україні за ціною 1500 грн за тонну. А оскільки жоден вагон без дозволу бойовиків рухатись на територію, контрольовану Києвом, не може, то й виходить, що всі ми фінансуємо війну проти нас самих, зі своїх кишень платимо тим, хто в нас стріляє. Утім, платимо через ціни й податки не тільки їм, а й усім, хто ближче до державного «корита» й може відстояти свої інтереси, щонайперше — фінансові. Потроху все повертається на круги свої: нардепи вже повернули свої понад 30 тисяч зарплатні, не образили себе й вищі посадовці, а віднедавна й судді за себе постояли.

Конституційний суд України скасував обмеження максимального розміру довічного грошового утримання суддів у відставці 10 тисячами 740 гривень. Тобто пенсія судді може бути й 50 тисяч і становити до 90 відсотків зарплати. Причому не зарплати в період перебування судді на посаді, а зарплати нині працюючого судді. Для них знайдуть гроші на відміну від чорнобильців чи дітей війни.

Із першого січня 2017 року зарплата судді Верховного суду становитиме 315 тисяч гривень. Такі розрахунки на своїй сторінці у Фейсбуці навів екс-міністр фінансів, народний депутат Віктор Пинзеник. Закон встановлює зарплату в місцевих судах у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, в апеляційних — 50, у Верховному суді — 75. І це тільки оклад. Наразі мінімальна зарплата в Україні становить 1450 гривень.. Є ще надбавки до окладу. До 80 відсотків — за вислугу років, 15—20% — за науковий ступінь, 5 і 10% — за роботу із секретними документами. Ці три надбавки в максимальному розмірі досягають 110 відсотків. Як підрахував Пинзеник, максимальна зарплата судді Верховного суду при всіх надбавках і коефіцієнтах може в 200 разів перевищувати мінімальну зарплату в Україні, а середню — в 64 рази. За словами депутата, заробітна плата судді Верховного суду буде перевищувати зарплату суддів такого суду в Польщі, Чехії, Литві й Латвії. Суддя Верховного суду Польщі отримуватиме в три рази менше від нашого. За такої оплати праці українські судді судитимуть утричі справедливіше?

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини