Вільне життя

Його вівці заблукали аж до Індії

В обласній науковій універсальній книгозбірні представили плід клопіткої роботи — бібліографічний покажчик «Яків Гніздовський: Життя людини — тільки недосконалий відблиск її власної мрії». Випуск розповідає про видатного митця, уродженця села Пилипчого Борщівського району.

Директор бібліотеки Василь Вітенко розповів, що це дев’яте видання серії «Родом з України». Перше присвятили Романові Шухевичу, відтак вийшли ті, котрі мовлять про інших визначних українців. Також він розповів присутнім про книжки, ілюстровані Яковом Гніздовським, котрі зберігаються в бібліотеці.

Представлений покажчик буде цікавий як тим, хто грунтовно вивчає життя й творчу спадщину нашого краянина, визнаного у світі художника, так і тим, котрі лише відкривають для себе його творчість.

Вступну статтю «Містерія приборканих ліній: (штрихи до творчої біографії Якова Гніздовського)» підготувала тернопільська мистецтвознавиця Наталія Собкович. Під час презентації вона наголосила:

— Почерк цього майстра самобутній. Його твори позначені магічною дією: хто хоч раз їх бачив, впізнає безпомилково з-поміж тисяч інших. Творчість Якова Гніздовського є прикладом єднання традиції та новаторства, коли мистецтво рідного народу в усій сукупності його естетичних вартостей слугує для мистця спонукою для витворення нових форм та образів. Яків Гніздовський відомий насамперед як графік-експериментатор. Саме він повернув світові мистецтво різьблення по дереву. Крім того, він був потужним маляром, скульптором, іконописцем, майстром екслібриса, займався виготовленням гобеленів, а ще проявив себе як мистецтвознавець. Ще за життя Яків Гніздовський здобув визнання і славу. Його роботи широко експонувалися в світі. Він жартував, що його вівці заблукали аж до Індії. Твори Гніздовського представлені в колекціях багатьох музеїв світу, а віднедавна — в музеях України. Український глядач мав змогу вперше побачити гравюри мистця у 1990 році на виставці, яку організувала і привезла в Україну його дружина Стефанія

Кузан-Гніздовська. Сьогодні твори Якова Гніздовського зберігаються в колекціях національних музеїв Києва і Львова, художньому та краєзнавчому музеях Тернополя, Борщівському краєзнавчому музеї та музеї загальноосвітньої школи його рідного села Пилипчого Борщівського району.

Завідувачка бібліографічного відділу книгозбірні, укладачка покажчика Лариса Оленич розповіла, що ідея створення видання належить знаному тернопільському громадському діячеві Богданові Хаварівському. Бібліотекар зупинилася на структурі покажчика.

У першому розділі представлено альбоми Якова Гніздовського, книжки та періодичні видання, які він оформляв, його мистецтвознавчі студії, інформація про твори митця в музеях світу, колекціях і приватних збірках. Другий складається із двох підрозділів та містить описи книжок і публікацій про персональні виставки нашого краянина та його участь у збірних експозиціях. Тут представлено також каталоги до виставок. У третьому розділі «Яків Гніздовський: шлях до визнання» зібрано матеріали про життя і творчість геніального земляка, в окремих підрозділах подано публікації про Гніздовського-графіка й маляра. Виокремлено матеріали про його розвідки з історії мистецтва та участь у культурно-мистецькому житті української діаспори. Четвертий розділ «Ні, велети не відходять…» репрезентує літературу про вшанування світлої пам’яті митця. Окремо виділено підрозділи «Слава залишилась у світі — прах повернувся в Україну», «Яків Гніздовський у слові, на полотні…», «Україна пізнає мистця: 100-річчя від дня народження», «Бібліографія».

Для створення покажчика пані Леся опрацювала видання державної бібліографії, каталоги, картотеки, електронні бази даних обласної універсальної наукової бібліотеки, електронні каталоги провідних книгозбірень світу, фонди обласних краєзнавчого та художнього музеїв, Державного архіву області. Крім того, було опрацьовано електронні ресурси.

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини