Вільне життя

Що змінять нові закони про суди

Київський інститут соціологічних досліджень оприлюднив результати опитувань громадян, зокрема в західному регіоні України. З’ясувалося, що лише один відсоток респондентів повністю довіряє суддям. Це — найнижчий показник серед європейських держав і майже найнижчий показник у світі.

Чому така низька довіра і які проблеми в судовій системі? Саме це намагалися з’ясувати на прес-конференції, організованій експертами Центру політико-правових реформ та Реанімаційного пакету реформ. На цих питаннях акцентували увагу тому, що другого червня Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає внесення змін до Конституції, що стосується правосуддя та редакції Закону «Про судоустрій та статус суддів».

За словами керівника проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ Юлії Кириченко, основні причини, чому люди не довіряють суддям, — корупція, залежність від політиків, олігархів, кругова порука. А на місцевому рівні — це змова з правоохоронними органами, міліцією, прокуратурою.

Новим законом змінюється порядок прийняття суддів на посади. До цього було так: на перші п’ять років суддю призначає Президент за поданням Вищої ради юстиції. Потім його має перепризначити парламент і вже безстроково. Звідси — потенційне намагання судді прислужитися парламентарям. Європейський стандарт — призначення судді відразу безстроково, але через дуже ретельну процедуру, що унеможливлює корупцію.

Удалося досягти, що за шість місяців — до нового року — має бути сформований Верховний Суд, а цьому передує конкурс на посаду суддів у Верховному Суді. Взяти участь зможуть, окрім суддів, науковці, які мають десять років стажу в галузі права, адвокати із десятьма роками адвокатської практики.

Звернутися зі скаргою до Конституційного Суду України зможе будь-яка особа, яка переконана, що застосований у кінцевому судовому рішенні в її справі закон суперечить Конституції України. 68 відсотків жителів Тернопільської області підтримують запровадження можливості оскаржити неконституційний закон у Конституційному Суді України.

Загалом прийняті закони відкривають можливість для функціонування судової влади за принципом верховенства права, але лише в тому разі, якщо громадськість і політики спільними зусиллями забезпечуватимуть продовження судової реформи та реальну дію законів.

Андрій КОРНІЙЧУК,

студент ІІІ курсу факультету філології та журналістики ТНПУ ім. В. Гнатюка.

Фото з вільних джерел

 

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини