Вільне життя

«Зайву» нерухомість порахували й оподаткували

Із першого липня у поштові скриньки тих, хто має житлову чи нежитлову нерухомість, яку законодавець визнав «надлишковою», мали б надійти повідомлення про те, скільки податку за неї платити. Поки платіжок у багатьох жителів краю немає. «Не знаю, що мені робити, — турбувалася тернополянка Катя, у власності якої квартира 64 квадратних метри й дачний будинок. — Повідомлення немає, а я вже переживаю, щоб не оштрафували, якщо не встигну сплатити…» За законом власник нерухомості має платити цей податок, коли отримає повідомлення. Поки упорядковується база даних, але податківці радять не чекати.  

«Пораджу громадянам, які підпадають під дію податку, але з різних причин ще не отримали податкового повідомлення-рішення про нарахування їм цього податку, звернутися самостійно до територіального органу фіскальної служби області за місцем проживання, — каже начальник управління податків і зборів з фізичних осіб головного управління ДФС в області Володимир Любомирович Брудко, якого попросила детально роз’яснити нюанси, що стосуються цього податку. — Штрафувати власників нерухомості за цих обставин не будуть, але навіщо накопичувати борги на наступні роки? Тим паче, що на 2015-й, за який платитимемо цього року, до прикладу, Тернопільська міська рада встановила податок на житлову нерухомість, що перевищує 70 квадратних метрів. Тож пані Катерині за квартиру платити не доведеться. Тільки у 2017-му платитиме за «зайві» чотири квадрати, бо площа житлової нерухомості, що підлягає оподаткуванню цьогоріч і за яку сплачуватимемо податок наступного року, не має перевищувати 60 квадратів. Власникові нерухомості необхідно взяти підтверджувальні документи (свідоцтво на право власності чи інше) та підійти до центру обслуговування платників податків за місцем своєї реєстрації. Там разом із податковим інспектором з’ясуєте свої квадратні метри та визначите суму до сплати».

Володимир Любомирович нагадав, що законодавством передбачено оподаткування нерухомості для квартир, площа яких перевищує 60 кв. м, а для будинків — 120. Однак органи місцевої влади можуть затверджувати розмір податку від нуля до трьох відсотків мінімальної заробітної плати за кв. м житлової чи нежитлової нерухомості. Щодо податку на нерухомість у Тернополі, то за 2015 рік тернополяни платитимуть один відсоток для житлової і нежитлової нерухомості. Тобто цього року податок за нерухомість платитимуть лише ті власники квартир, площа яких перевищує 70 кв. м, і власники будинків площею понад 120 кв. м. За кожен «зайвий» квадратний метр у квартирі та будинку громадяни платитимуть за 2015 рік 12,18 грн, або один відсоток від мінімальної заробітної плати.

Якщо у власності дві квартири, до прикладу, по 70 кв. м, то потрібно буде заплатити за «зайві» 70 кв. м. Податок нараховується не за кожен об’єкт окремо, а за всю власність. Якщо є квартира й будинок у Тернополі, то маєте право на пільгу в 190 кв. м (120 кв. м + 70 кв. м не оподатковується). Платитимете за площу, яка перевищує цю цифру. Є і такі тернополяни, у власності яких по кілька часток у різних квартирах. Площа всіх цих часток додається і оподатковується кожен квадратний метр, який перевищує пільгу в 70 кв. м для квартир. Також потрібно зауважити, що незалежно, хто живе в будинку, податок на нерухомість платить той, на кого оформлене право власності. Якщо будинок у спільній частковій власності, то податок нараховується відповідно до цих часток. Володієте 50 відсотками будинку площею 400 кв. м — маєте заплатити за 80 кв. м (50% від 400 кв. м — це 200 кв. м; від 200 кв. м віднімаємо пільгу на 120 кв. м і виходить 80 кв. м).

За нежитлову нерухомість, до якої віднесено гаражі, майстерні, господарські будівлі — сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби тощо, також потрібно платити один відсоток від мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр. На завершення Володимир Брудко нагадав, що на сплату податку власники нерухомості мають два місяці. Якщо отримали повідомлення-рішення і не заплатили податок упродовж 60 днів, то можете отримати штраф — 10 відсотків від суми податку при затримці до 30 днів і 20 відсотків, якщо забарилися на довше.

Цей податок доведеться платити більшій частині українців, бо якщо не мають дві квартири, то володіють гаражем чи дачним будинком, який також оподатковується як житлова нерухомість, або ж у селі попри літню кухню мають сарай, погреб чи вбиральню… Думаю, що було б значно краще, принаймні справедливіше, якби наші законотворці ухвалили, до прикладу, закон про оподаткування коштів, які багатії виводять в офшори, чи окремий закон про податок на розкіш, яка часом є надмірною і непристойною у воюючій країні.

Втім, один з останніх законів, які вже підписав Президент, усе ж справедливий — з нетверезих водіїв будуть стягувати чималі штрафи. На сайті Верховної Ради повідомили про те, в якій редакції цей закон працюватиме. Тож за водіння в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, штрафуватимуть від 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — майже на 10200 грн і позбавлятимуть права керування транспортними засобами на рік. Повторне протягом року водіння в нетверезому стані карається штрафом 1200 неоподатковуваних мінімумів доходів — 20400 грн і позбавленням водійських прав на три роки. За вживання водієм алкоголю чи наркотиків після ДТП або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення медогляду, також штраф 20400 грн і позбавлення права водіння на три роки, або адміністративний арешт на 15 діб.

Валентина ДЕВЛИШ

Фото з вільних джерел

Loading...

Про автора

Всеукраїнська незалежна громадсько-політична газета

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

46001
м.Тернопіль
вул.Гетьмана Сагайдачного,9,
+38 0352 235 461
Email: webmaster@vilne.org.ua

Підписка на новини